Всеки 3-ти инвалид се жалва срещу ТЕЛК

share

Всеки трети инвалид е подал жалба срещу ТЕЛК в някоя от пациентските организации в страната, в Министерството на здравеопазването или в съда, пише „Монитор”.

Хората масово се оплакват от излишно размотаване, чакане на преглед от комисия с месеци и бавене на решението за степен на инвалидност по 30 дори до 90 дни.

Тези решения важат пред социалните за отпускане на пенсии или надбавки за инвалидност, безплатни лекарства, по-ниски такси за телефон, данъчни облекчения и места за паркиране.

Лекарските комисии привикват всяка година дори хората с ампутирани крайници или тези с липсващи органи в резултат на вродени аномалии за преглед.

Инвалидите с ампутирани крайници, както и хората с вродени аномалии да не минават на година-две задължително на ТЕЛК, а на период от 3 - 5 г. в зависимост от състоянието им. За такова изменение в наредбата, отнасяща се до териториалните експертни лекарски комисии, ще настояват пред здравния министър от пациентската организация „Заедно с теб”. От там ще искат още направленията за ТЕЛК да не бъдат в общия кюп на тези за хора с акутни заболявания, а отделно, за да не си ги спестяват джипитата.

Остра криза за лекари има в комисиите на ТЕЛК в страната. Докторите масово бягат оттам заради ниско заплащане. Между 550 и 700 лева е месечната им заплата, като тя зависи от специалностите, които имат, и трудовия стаж.

Най-тежко е положението във Видин, Монтана, Хасково, Стара Загора и Бургас. Белодробната ТЕЛК в Бургас например е без специалисти и спря да работи през октомври.

Близо 900 пациенти със заболявания като астма и туберкулоза останаха без наблюдение от експертната лекарска комисия. Най-младият постоянен лекар-специалист по белодробни болести в града е на 69 г.

Досега жалбите можеха да се подават само в административния съд в София-град. Сега хората вече могат да ги обжалват пред съответния административен съд в зависимост от своя постоянен или настоящ адрес.

Изменението в голяма степен ще облекчи гражданите, защото няма да им се налага да пътуват до столицата, за да участват в съдебните заседания на АССГ и да плащат пътни на адвокатите, коментираха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Промяната в закона е изключение от общото правило делата да се гледат от съд по седалището на ответника, какъвто във всички случаи на жалби се явява НЕЛК.

От пациентските организации смятат, че подобно правило за улеснение трябва да се въведе и за жалбите и исковете на пациенти и техните близки срещу болници и лекари от конкретни лечебни заведения.
 

Водещи новини

Още новини