Всеки втори у нас с изменени функции на щитовидната жлеза

share

Всеки втори у нас има изменения на функцията на щитовидната жлеза.

Това установи профилактична кампания за ранна диагностика на щитовидната жлеза, организирана в столицата от Центъра за защита на правата в здравеопазването и агенция "Пачето перо". От възможността да се прегледат безплатно този месец се възползваха 2591 жени и 387 мъже. Най-често сред тях са диагностицирани болест на Хашимото, наличие на възли или на кисти, съобщи "Дарик".

По време на Кампанията, която се състоя в столичен търговски център, бяха прегледани мъже и жени от всички възрастови групи, като преобладаваха хората между 45 и 65 години. При всеки втори прегледан в дните от 1 до 20 декември са  установени изменения на функцията на щитовидната жлеза, подчертават организаторите. При установяване на отклонения от нормата или при съмнение за рак, пациентите са били насочвани към болница.

Основната цел на Кампанията бе да повиши информираността на обществото за рака на щитовидната жлеза, за характерните симптоми и рисковите фактори, за ролята на профилактиката и методите на лечение на заболяването. Организаторите се стремят да създадат нагласи в обществото, че болестта е лечима, стига хората да са активни в самонаблюдението и при най-малкото съмнение да потърсят лекарска помощ. Предвижда се Кампанията да продължи и през 2014 г. като обхване цялата страна и най-вече малките населени места, където достъпът до специалист е силно ограничен.

Ракът на щитовидната жлеза се среща рядко и представлява 1% от всички злокачествени образувания. По данни на Националния раков регистър броят на новооткритите заболели от рак на щитовидната жлеза у нас за 2009 г. е 316, а за 2010 г. - 299 души. Близо половината от тези пациенти са диагностицирани в първи стадий, когато ракът може да бъде излекуван напълно. Заболяването засяга хора от всички възрастови групи, но най-често се проявява между 50 и 60-годишна възраст, допълват още специалистите.

Водещи новини

Още новини