Международният ден за борба с пневмонията се отбелязва всяка година на 12 ноември от 2009 насам, за да повиши информираността относно пневмонията, да допринесе за интервенции, които да защитават срещу и лекуват болестта и да ни обедини за борбата с пневмонията.
Пневмонията е най-сериозният причинител на смърт сред деца под пет годишна възраст, както и водеща инфекциозна причина за детска смъртност по света. Болестта е отнела живота на 1,1 милиона деца през 2012, което е около 17 процента от всички смъртни случаи на деца под пет години, пише "Новинар".
Иновациите в диагностиката и лечението на пневмонията са ключови за предотвратяване на детската смъртност, и най-вече за тези деца, които е най-трудно да бъдат достигнати. Например, изключително важно е да се намери нов метод за ранна диагностика на пневмонията в здравните заведения, където рентгените и лабораторните тестове не са налични или са недостатъчни.
Повечето смъртни случаи, причинени от пневмонията са предотвратими.
Най-ефективният метод за превенция на пневмонията е имунизация срещу Хемофилен Грип тип Б (Hib), пневмококи, морбили и коклюш (пертусис). Решения като изключително кърмене и адекватно хранене, миене на ръцете, чиста питейна вода, съвременни готварски уреди, цинк и сашета за орална рехидратация, амоксициклин, витамин А и ваксинации могат значително да намалят детската смъртност. Разпознаването на опасността и търсенето на помощ навреме спасява живот. В световен мащаб, само 60 процента от децата с кашлица и трудности в дишането (симптоми на евентуална пневмония) се завеждат до здравните заведения за лечение. Бактериалната пневмония се лекува с антибиотици, но само около 30 процента от децата, заболели от пневмония получават тези лекарства.
Пневмонията и диарията, другата водеща причина за детска смъртност до пет години трябва да се атакуват с интегрирани програми.
Всяка година 600 000 деца под пет години умират от диарийни заболявания. Пневмонията и диарията споделят сходни причини и рискови фактори, както и методи за превенция и здравни практики, които се практикуват в клиниките, общностите и училищата. Засилената употреба на съществуващите евтини методи на лечение може да предотврати смъртните случаи от диария с 95 процента, и тези на пневмония с 67 процента при децата под пет години до 2025 г, на цена около 6,7 милиарда долара.
УНИЦЕФ и СЗО ръководят и развиват Интегрирания Глобален План за Действие за Превенция и Контрол на Пневмонията и Диарията (ДПКПД), за да се атакува и разреши проблема комплексно. Планът цели драматично намаляване на детската смътност от тези две заболявания. Като основател и член на Глобалния Алианс за Ваксинация и Имунизация (ГАВИ) - партньорство, целящо увеличаване на употребата на животоспасяващи ваксини за деца, УНИЦЕФ спомогна за въвеждането на нови ваксини срещу детската пневмония (PCV) в 51 страни и срещу диария (ротавирусни ваксини) в 34 страни.
Детското оцеляване е в същността на просперитета и устойчивото развитие на всяка нация. За здравите деца е по-вероятно да живеят по-дълго, да продължат образованието си и да се превърнат в продуктивни членове на обществата си, създавайки ползи за бъдещите поколения.
На всеки 30 секунди едно дете умира от пневмония
- 12.11.2013 | 11:25
- 3378