В България делът на сърдечно-болните е значителен и това се определя от начина на живот. Пациентите, които получават инфаркт, годишно са между 10 и 15 хиляди, а още повече са инсултите. Това каза в интервю за Фокус д-р Борислав Ацев, кардиолог в СБАЛССЗ "Света Екатерина", във връзка със Световния ден на сърцето – 29 септември.
"Тъй като тази година в деня на сърцето е акцентирано на здравето на подрастващите и на жените, мога да кажа, че смъртността при всяка трета жена е от сърдечно-съдови заболявания. Около 66% е делът на сърдечните заболявания в цялостната смъртност”, добави д-р Ацев.
"Това, което все още е проблем в българското общество, е профилактиката. Защото ако намалим хипертонията, т.е. ако адекватно се лекува хипертонията, диабетът, повишеният холестерол и се намали тютюнопушенето, тогава тези наследствени заболявания няма да се проявяват толкова често. Що се отнася до лечението, то става на базата на една ранна подготовка за профилактика чрез начина на живот – повече движение, по-малко мазнини в храната, повече плодове и зеленчуци. Това е въпрос на възпитание още в семейството, в училище. Това означава, че трябва да има активно участие на пациента в регулиране, намаляване на рисковите фактори. Не може да стане само с дейността на лекаря, с лекарства. Колкото е важна ролята на лекаря, толкова е важна ролята на пациента. Лекарят може да дава съвети, да определя какъв трябва да бъде начинът на живот на пациента, но пациентът трябва да бъде доста организират, дисциплиниран и да осъзнава какво трябва да направи, за да съхрани здравето си”, обясни д-р Ацев.