Фелдшерите искат да бъдат "лекарски асистенти"

share

Професия "лекарски асистент" искат от Сдружението на медицинските фелдшери в България.

В момента статутът им е неясен, въпреки че фелдшерите са повече от лекарите в Спешната помощ и покриват доболничното лечение в труднодостъпни райони.

В България работят около 4000 фелдшери.

Роза Гарганска е в здравната служба в село Бараково от 32 години. Преглежда в кабинета, прави домашни посещения и отговаря за 8 села.

„Към 2500 души обслужвам население. За далечните трудно се работи, защото са много отдалечени, кабинетите ,които са в селата не са оборудвани, няма осветление”, обясни фелдшер Гарганска.

Същото е положението в много от по-малките селища.

Фелдшерите са повече от лекарите и в спешната помощ. Според данни на здравното министерство, от 2010-та в центровете за спешна медицина работят малко над 1100 лекари и над 1500 фелдшери. В същото време повече от 12 години не се обучават нови фелдшери.

„Ако не се възобнови, не се реабилитира тази професия под името "лекарски асистент", както ние предлагаме на Министерство на здравеопазването, сме изправени пред катастрофа, няма кой да работи. Средната възраст на колегите и на фелдшери и на лекари, които работят в спешната помощ е 50 - 55 години”, смята Александър Александров, председател Сдружението на медицинските фелдшери бакалаври по медицина.

Фелдшерите настояват професията и дейността на лекарския асистент да бъдат законово уредени, както и да бъде въведено 4-годишно обучение по такава специалност в медицинските университети.

Водещи новини

Още новини