Качеството на въздуха в България не е достатъчно добро, но е постигнат напредък. Това заяви на брифинг в Министерски съвет еврокомисарят по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс, който е на еднодневно работно посещение в страната.
Той добави, че 113 сметища са били закрити у нас по препоръка на ЕК, което определи като „важна стъпка напред“.
България обаче е единствената държава в ЕС, която има различна система за изчисляване на таксите за смет на местно ниво – в момента цената се определя според имота, а не според количеството отпадъци. Според нас това е нещо, което трябва да се преразгледа, коментира Синкявичюс.
На въпрос дали ЕК е готова да отпусне финансова помощ от Фонда за солидарност на България заради щетите от наводнението в Царево, еврокомисарят уточни, че страната ни първо трябва да кандидатства за тази помощ, след като компетентните институции приключат с оценката на щетите.
Еврокомисарят не пропусна да похвали София за „чудесния напредък“ в електрифицирането на транспортната система, отчитайки, че „това се отразява много добре на чистотата на въздуха“.
От своя страна министър-председателят акад. Николай Денков също подчерта пред медиите, че по отношение на чистотата на въздуха резултатите се подобряват в последната една година, изтъквайки като причина затварянето на най-замърсяващите топлофикации в страната. По думите му обаче проблемите от това естество в Перник и Гълъбово продължават да са налице и държавата трябва да предприеме по-решителни стъпки.
По темата с наводненията по Южното Черноморие премиерът съобщи, че съответните институции вече правят оценка на щетите от бедствието.
Има 3-месечен срок, така че има достатъчно време, нищо не е изпуснато. Има също така определени правила – за финансова помощ от ЕК можем да кандидатстваме, само ако щетите са над определена сума, поясни акад. Денков.