Шефът на "Еврохолд": Зеленият преход в България е тотална анархия без никакъв план

Булфото, архив
share

На този етап зеленият преход в България се характеризира с едно - тотална анархия, няма никакъв план. Ние не знаем, нито сме планирали бъдеще, защото стратегия и планиране са две взаимносвързани неща, но България не е планирала след 5-10-15 години каква част от своята енергия иска да получава от ядрени централи. Не знаем колко искаме да получаваме от ТЕЦ и ВЕЦ. Това каза председателят на Надзорния съвет на "Еврохолд България" АД Асен Христов по време на Регионалния форум за зелената трансформация, иновациите и индустриите на утрешния ден - Green Week 2023, организиран за трета поредна година от Dir.bg и 3E-news.

Днес е първият от трите дни на дискусии, в които участват над 130 панелисти от 10 държави, а Асен Христов се вкючи в сесията "Устойчивият преход като конкурентно предимство в страните от ЦИЕ - голямата картина".

По думите на Христов няма да се построят нови фотоволтаици, тъй като преносните мощности към момента нямат необходимия капацитет. Асен Христов смята, че България разполага с два диаманта в енергетиката - ядрената енергия и тази, която се произвежда в помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ). Той посочи, че по производство на ядрена енергия страната ни е първа на Балканския полуостров и каза още, че атомната ни централа, в която работят специалисти, "се убива съзнателно".

"Ако продължаваме така, след 10 години си планирайте нула процента вятърна енергия и ще си загубим всички специалисти. Ако до 12 месеца България няма ясно създаден орган, който да се заеме с това как да направим нови ядрени реактори, няма да стане", каза той.

Шефът на "Еврохолд" след отнетия от Румъния лиценз: Ще предявим претенции за десетки, ако не и стотици милиони!

България има най-голямата батерийна централа на Балканския полуостров, произвеждаща 864 мегавата, което са два малки блока на АЕЦ, а тя не работи, каза Христов, имайки предвид ПАВЕЦ "Чаира". Нормално е да планираме като държава в кой период на деня какво ползваме, каза още той.

"Енергетиката ни, колкото и да се хвалим, отива към дъното, ако не вземем мерки", заяви Христов по отношение на състоянието на енергийния сектор у нас. Той предложи да бъде създаден енергиен борд или съвет, който да направи всички необходими проучвания и да се изработи стратегия, която да бъде приета от Народното събрание като закон и всяко следващо правителство да е длъжно да я изпълнява. Според него има опасност след 10 години "да се зарием в боклуци" от фотоволтаици и да започнем да внасяме енергия от Гърция. Причината е, че банките имат възможност след 10 години да си върнат парите, които са инвестирали в съоръженията, но в един момента енергията от тях да стане толкова евтина, че инвестицията да не може да се връща и да се наложи да внасяме енергия отвън. "И КЕВР е на "куц крак" заради ситуацията, в която се намираме", добави той.

Водещи новини

Още новини