Байдън разшири възможностите за санкции за дестабилизиране на Западните Балкани

Getty Images
share

Президентът на САЩ Джо Байдън издаде изпълнителен указ, който разширява възможностите за налагане на санкции срещу лица, които застрашават суверенитета и териториалната цялост на страни от Западните Балкани или са свързани с корупция, която подкопава законността и демократичното управление. Указът на Байдън беше публикуван вчера на страницата на Белия дом.

В документа се казва, че той е издаден „с оглед на събитията на Западните Балкани, включително продължаващите опити на лица да застрашат суверенитета и териториалната цялост на държавите от Западните Балкани, да подкопаят следвоенните споразумения и институции, да предприемат корупционни действия, които разрушават правовия ред и доверието в демократичното управление и да избегнат санкциите на правителството на Съединените щати“.

Документът допълва изпълнителния указ от юни 2001 г. за запориране на имущество на лица, които застрашават международните усилия за стабилизиране на Западните Балкани, както и още два указа от 2003 и 2021 г. за санкциониране на лица, които дестабилизират региона.

Новият указ предвижда запор на всяко имущество, което е под контрола на САЩ, на лица, които са пряко или косвено отговорни за действия или политики, които застрашават мира, сигурността, стабилността или териториалната цялост на всяка държава или регион в Западните Балкани. Санкциите обхващат и тези, които са свързани с опити за подкопаване на демократичните процеси и институции, както и които създават пречки за прилагането на споразумения в областта на сигурността, мира и сътрудничеството и за взаимно признаване или на механизми за търсене на отговорност. 

Джо Байдън отдаде почит на жертвите на атентата в Ню Орлиънс

Конкретно са изброени споразуменията, подкопаването на които попада под ударите на документа: Преспанският договор между Гърция и Северна Македония от 2018 г., Охридското рамково споразумение в Северна Македония от 2001 г., Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН за Косово, Дейтънските споразумения за Босна, заключенията на Съвета за прилагане на мира в Босна, проведен в Лондон през 1995 г., включително решенията на върховния представител за Босна и на Управителния борд на Съвета, решенията на Международния трибунал за бивша Югославия и на Международния остатъчен механизъм.

Санкции се предвиждат и за лица, пряко или косвено замесени в сериозни нарушения или опити за нарушения на човешките права в Западните Балкани.

Мерките предвиждат и запор на имущество на замесени в корупция.

Санкциите са насочени срещу ръководители, официални представители и членове на организации, включително правителствени, включени в подобни действия, срещу помагачи и съучастници, свързани лица, съпрузи и пълнолетни деца на санкционирани лица, отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини