Главният здравен инспектор на САЩ предупреди, че алкохолните напитки увеличават риска от рак

Gettyimages
share

Алкохолните напитки трябва да съдържат на етикетите си предупреждение за рисковете от рак, каза главният здравен инспектор на САЩ д-р Вивек Мърти, цитиран от БТА.

Според него консумацията на алкохол увеличава риска от поне седем вида рак, включително на гърдата, дебелото черво и черния дроб, но повечето потребители в САЩ продължават да не са наясно с това.

Мърти също така призова насоките за консумацията на алкохол да бъдат преразгледани, за да могат хората да преценят риска от рак, когато решават дали и колко да пият. Препоръките за хранителния режим в САЩ в момента са за две или по-малко питиета на ден за за мъжете и една или по-малко за жените.

Учени прогнозираха нова епидемия – от умора и безсъние

"Консумацията на алкохол е третата основна предотвратима причина за развитието на рак в САЩ след тютюнопушенето и затлъстяването", се казва в изявление от кабинета на д-р Мърти, придружаващо новия доклад, като се добавя, че видът на консумирания алкохол няма значение.

Не е ясно кога и дали предложенията на главния здравен инспектор на САЩ ще бъдат приети. Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън вече е в последните две седмици от управлението си, припомня Ройтерс. 

Избраният за държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, чийто брат е починал от алкохолизъм и който не пие, отдавна предупреждава за рисковете от консумацията на алкохол.

Предложеният от Тръмп за министър на здравеопазването Робърт Ф. Кенеди младши не крие, че в миналото е имал проблеми с хероин и алкохол, както и признава, че е посещавал срещи на "Анонимните алкохолици".

Решението за актуализиране на етикетите ще бъде взето от Конгреса.

Спиртните напитки в САЩ вече съдържат предупреждения върху етикетите си, включително, че употребата на алкохол по време на бременност може да доведе до увреждания на плода, както и да окаже влияние при работа с машини. Те са изписани с дребен шрифт на гърба на бутилката или опаковката. Този етикет не е променян от създаването му през 1988 г., припомня Ройтерс.

Водещи новини

Още новини