Министерството на търговията на САЩ съобщи днес, че финализира държавна субсидия в размер на почти 60 милиона долара за британската компания от военно-промишления комплекс "Би Ей И Систъмс" (BAE Systems) за създаването на чипове, използвани в реактивни самолети и сателити, както и за "Рокет лаб" (Rocket Lab) за изработването на полупроводници, съставени от повече от един компонент, използвани в сателити и космически кораби, предаде Ройтерс.
Министерството отпуска 35,5 милиона долара за "Би Ей И Систъмс" за учетворяване на производството си в щата Ню Хемпшир на ключови полупроводникови чипове, използвани в изтребители "Еф-35" (F-35) и търговски сателити. Инвестицията ще намали наполовина планираното време за модернизация на компанията, допълват от ведомството.
Министерството на търговията също финализира субсидия в размер на 23,9 милиона долара за "СолАеро Текнолоджис Корп" (SolAero Technologies Corp), подразделение на "Рокет лаб". Това трябва да увеличи произведените слънчеви панели от компанията с 50 на сто през следващите три години.
"Рокет лаб", основана през 2006 г. от новозеландеца Питър Бек, е една от двете американски компании, специализирани в производството на високоефективни, устойчиви на радиация съставни полупроводници, наречени космически фотоволтаични клетки.
Соларните клетки на "Рокет Лаб" поддържат американските космически програми, космическия телескоп "Джеймс Уеб" (James Webb), лунната програма "Артемида" (Artemis), хеликоптерът "Индинюити Марс" (Ingenuity Mars) и "Марс инсайт лендър" (Mars InSight Lander) - първият космически робот, който изучава в детайли повърхността на Марс.
Министерството на търговията се опитва да завърши възможно най-много споразумения по програмата на администрацията на Байдън "Чипове и наука", на стойност 52,7 милиарда долара, преди новоизбраният президент Доналд Тръмп, който критикува програмата, да встъпи в длъжност на 20 януари, съобщи пред Ройтерс министърът на търговията Джина Раймондо.
По-рано този месец ведомството финализира първата си голяма субсидия в размер на 6,6 милиарда долара за американското звено на Ти Ес Ем Си (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.).
Миналата седмица Министерството на търговията финализира и субсидия в размер на 1,5 милиарда долара за американския гигант за електронни чипове "ГлоубълФаундрис" (GlobalFoundries), за разширяване на производството на полупроводници в Малта, както и в щатите Ню Йорк и Върмонт, отбелязва БТА.