Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ може да отбележи началото на края на войната в Украйна, но вероятно при условия, които позволяват на Русия да запази контрола върху голяма част от територията, превзета по време на тригодишния конфликт. Съответното предполага британският историк и журналист Оуен Матюс в статия за списание The Spectator, цитирана от "Фокус".
Той е убеден, че за много украинци това ще изглежда като предателство и удар в гърба от Запада, което ще породи години на възмущение и недоверие. В същото време други виждат бързото прекратяване на военните действия като надежда за запазване на бъдещето на Украйна, преди нейната инфраструктура и икономика да претърпят непоправими щети.
Дилемата между примирие и борба
"На този етап говорим за оцеляване, а не за победа. Сега е важно не да се борим вечно за изгубена територия, а да гарантираме, че Русия не представлява военна заплаха за нас“, казва бивш член на правителството на украинския президент Володимир Зеленски, който сега създава опозиционна партия в Киев.
Според някои политици това може да се постигне само с дипломация.
Тръмп обещава бързо прекратяване на конфликта. Той заяви, че ще спре войната в Украйна за 24 часа, като едновременно с това оказва натиск върху Зеленски и Путин да постигнат компромис. Новоизбраният американски президент твърди, че ако преговорите бъдат отхвърлени, той е готов да увеличи значително военната помощ за Украйна.
Много от хората, смятани за част от бъдещата администрация на Тръмп, са видни критици на Кремъл. По-специално, вероятният министър на отбраната Майк Помпео подкрепя предоставянето на повече помощ на Украйна, включително по програмата Lend-Lease (заем-наем) и потенциалното украинско членство в НАТО. Въпреки радостта на някои руски политици след победата на Тръмп, неговият опит с Русия показва по-твърда позиция, отколкото може да се очаква.
Компромис или капитулация?
Матюс пише, че победата на Тръмп може да "съживи“ руските сили, като се опитат да завземат възможно най-много територия преди евентуално договаряне на прекратяване на огъня. Около 80% от енергийната инфраструктура на Украйна вече е повредена и освен ако преговорите за прекратяване на атаките срещу нея не успеят, руските удари биха могли да направят големите градове необитаеми тази зима.
"В края на краищата, като се има предвид, че практическата перспектива Украйна да може да си върне загубените територии е по-малка от нула, трудно е да се види разлика между окончателното споразумение, което Харис може да постигне, и това, което Тръмп вероятно ще постигне. На масата е де факто, а не де юре, разделение на Украйна по линията на контрол - където и да е по време на примирието - плюс гаранции за сигурност за Украйна след пълното членство в НАТО. Единствената разлика е, че заплахите на Тръмп да удари Путин в гърба, ако той не прекрати инвазията си, са по-достоверни от празните обещания на Харис“, обобщава авторът.