Дни преди президентските избори в САЩ: Какви са нагласите

Gettyimages (архив)
share

Три дни преди вота в Съединените щати двете кампании воюват на всички фронтове - подават съдебни искове и оспорват процедури.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 499

Големите медии там пишат с притеснение, че може да се стигне до насилие в изборния ден. Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в полза на републиканците в решаващия щат Пенсилвания. Те пуснаха жалба срещу решението на местните съдилища, че всички подадени по пощата гласове трябва да се броят. 

Републиканците искаха да не бъдат броени гласове, които не са пуснати в специални пликове, които не позволяват да се види името на бюлетината. Това е един от многото спорове в напрегнатата атмосфера преди вота. Щатът Уошингтън обяви, че планира да мобилизира част от Националната гвардия. Причината е, че няколко кутии за гласуване бяха подпалени и властите се опасяват да няма атаки срещу гласуващите в секциите във вторник. 

Предварително гласувалите вече са над 66 милиона. Това е висока активност, която е по-голяма от тази през 2020 година. На миналите избори тя достигна почти 67 процента - нещо невиждано от повече от век. Резултатите от президентските избори в САЩ са изключитено близки, според това, което се вижда от ранното гласуване и проучванията. 

"В Невада и Аризона Тръмп има преднина. В следващите три дни - до финалния ден за гласуване в САЩ, фокусът ще бъде в източните щати. Северна Каролина е интересна, защото там Тръмп води с процент и малко. Но в следващите дни той ще има четири събития в този щат", заяви кореспондентът на NOVA в САЩ Ясен Дараков.

"Има десет процента преднина на жените гласоподаватели в този щат, както и във всички оспорвани щати. Харис има 16% преднина що се отнася до жените, спрямо 6% преднина на Тръмп при мъжете. Жените са повече като брой гласоподаватели и много по-дисциплинирани от мъжете", подчерта Дараков. 

САЩ: Пенсилвания се очаква да реши изхода от изборите

В петъчната вечер, двамата кандидати бяха само на стотина километра един от друг. Те се събраха в щата Уисконсин - един от седемте, където ще се реши битката. Там разликата между Камала Харис и Доналд Тръмп е по-малко от един процент. Това е в рамките на статистическата грешка и никой не може да прогнозира какъв ще е изхода от борбата. 

"Уисконсин се превърна в поле на последната предизборна битка. И двамата кандидати за президент пристигнаха по едно и също време в Милуоки. Уисконсин е ключов щат. През 2016 година Тръмп спечели пред Хилари Клинтън с минималната преднина от 0,7%, но четири години по-късно, със същата цифра, губи от Джо Байдън. Битката в този щат е за всеки един избирател, а целта на двамата кандидати е да накарат твърдите си поддръжници да отидат до урните и да гласуват", заяви кореспондентът на NOVA Яна Николова.

"Ще спечелим този щат. Ще спечелим всичко. Трябва да се изправите и да кажете на Камала - стига толкова! Че не можете да понасяте повече. Тя е най-лошият вицепрезидент в историята на нашата страна. Спомнете си - само преди 5 месеца всички казваха, че е напълно некомпетентна. Няма да търпим повече, Камала. Уволнена си! Омитай се оттук!", зави кандидатът на републиканците Доналд Тръмп.

"На първо място в моята програма е да намаля цента на живота за всички вас. Това ще е целта ми от първия ден на поста. Включително данъчни облекчения за средната класа, които ще се отразят на 100 милиона американци. Ние ще сме първите, които ще въведат федерална забрана за спекулативни надценки, които корпорациите слагат на хранителните продукти. Ще се борим хората, които работят здраво, да нямат проблеми да си позволят дом", категорична бе Харис.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 499

Водещи новини

Още новини