Малка част от републиканците и демократите се противопоставят на помощта за Украйна. В края на краищата пакетът от 60 млрд. долара ще бъде предоставен. Това каза посланикът на България в Съединените американски щати Н.Пр. Георги Панайотов.
„Американският президент Джо Байдън започна обръщението си към нацията с темата за Украйна, защото, говорейки за войната, винаги стигаме до желанието за свобода от чужда власт. Това е много дълбоко вплетено в ДНК-то на САЩ”, обясни той.
Панайотов посочи, че в Конгреса има много категорично мнозинство в полза на предоставянето на военна помощ за Украйна. „Това не се случва, защото редица въпроси се използват в предизборната кампания и от републиканци, и от демократи. Помощта за Украйна се закачи за проблема с миграцията. Около 10 000 нелегални мигранти влизат в Щатите ежедневно. Поради тази причина са сблъсъците в Конгреса, но когато Байдън каза, че страната ще продължи с помощта, беше аплодиран и от двете партии", коментира посланикът на България в САЩ.
По думите му няма информация за имената в новия списък „Магнитски”. „САЩ не обсъждат с никого и не координират с никого решенията си. Те решават какво да правят абсолютно суверенно”, заяви Панайотов. И допълни, че когато страната ни покрие критериите, ще бъдат премахнати визите до Щатите.
-
Атанас Запрянов потвърди ангажимента на България към усилията на Европейския съюз в подкрепа на Украйна
-
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
-
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир