Обемът на държавния дълг на Съединените щати за първи път надхвърли 34 трилиона долара, съобщава The Washington Post, позовавайки се на Министерството на финансите на страната.
Около три месеца след като дългът за първи път достигна 33 трилиона долара, обемът му премина нова граница. Разходите за обслужване на националния дълг се повишиха миналата година поради кампанията на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти, разходите останаха над нивата преди коронавируса и данъчните приходи паднаха - всичко това влоши фискалната перспектива на страната.
През 2023 г. държавният дълг се е увеличил с почти 3 трилиона долара. През януари миналата година бе превишен таванът на държавния дълг на САЩ, определен на 31,4 трилиона долара. След това Министерството на финансите трябваше да използва спешни мерки, за да продължи финансовите операции.
Докато някои експерти смятат, че правителството на САЩ има достатъчно възможности да взема заеми, без да рискува икономическа криза, други предупреждават, че продължаващото нарастване на държавния дълг представлява заплаха за цялостното финансово здраве на страната, пише "Фокус".
Различни са и мненията кой е виновен за създалата се ситуация. Президентът Джо Байдън обвини данъчните облекчения на Републиканската партия за дефицита от трилиони долари. На свой ред републиканците в Конгреса обвиняват мерките за разходи, предприети при Байдън и други президенти демократи.
"Достигането на 34 трилиона долара е още едно напомняне колко крехко е нашето финансово състояние. Добавяме 2 трилиона долара към нашия дълг всяка година, докато безработицата е близо до рекордно ниски нива. Ако добавяме толкова дългове в добри времена, нещата могат да станат наистина ужасни в лоши времена“, предупреди Марк Голдуейн от CRFB.
Както припомня The Washington Post, след завръщането си от коледните празници следващата седмица Конгресът на САЩ ще трябва да предотврати затварянето на правителството. Крайните срокове за подновяване на финансирането са два: 19 януари и 2 февруари.