Китайският президент Си Цзинпин заяви пред ветерана на американската дипломация Хенри Кисинджър, че "старите приятели" като него никога няма да бъдат забравени, с което придаде по-непринуден тон на срещата им в китайската столица на фона на усилията на Пекин и Вашингтон да заздравят влошените си отношения, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
"За пореден път Китай и Съединените щати се намират на кръстопът накъде да продължат и за пореден път двете страни трябва да направят избор", каза Си на 100-годишния бивш американски дипломат.
Кисинджър изигра ключова дипломатическа роля за нормализирането на отношенията между Вашингтон и Пекин през 70-те години на миналия век, когато беше държавен секретар (1973-1977 г.) и съветник по националната сигурност (1969-1975 г.) в администрациите на президентите Ричард Никсън и Джералд Форд. "Китайският народ никога не забравя старите си приятели, а китайско-американските отношения винаги ще бъдат свързани с името на Хенри Кисинджър", каза Си на Кисинджър по време на срещата им в държавната къща за гости в Пекин, където често се приемат високопоставените чуждестранни гости.
Кисинджър, който се ползва с голямо уважение в Китай дори и след като напусна поста си, заяви, че е благодарен на Пекин, че е организирал срещата именно в сградата, в която за първи път се е срещнал с китайски лидер. "Отношенията между нашите две страни са от значение за световния мир и напредъка за човешкото общество", заяви дългогодишният американски дипломат, цитиран от държавната Китайска централна телевизия.
Посещението му в Китай, се случва в момент, когато двете суперсили поемат курс към спиране на по-нататъшното обтягане на отношенията им, които вече са достигнали исторически спад. "Китай е готов да проучи заедно със САЩ правилният път за разбирателство между двете страни и за насърчаване на стабилния напредък на китайско-американските отношения", заяви Си.
Напрежението между двете най-големи икономики в света се засили по редица въпроси, включително и войната в Украйна, Тайван и търговските ограничения. Като част от усилията на Вашингтон да възстанови каналите си за комуникация, вчера специалният пратеник на САЩ за климата Джон Кери приключи посещението си в Китай, което последва продължителните разговори с Пекин за борбата с изменението на климата. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън бе на посещение в Пекин през миналия месец.
Кисинджър се срещна и с най-високопоставеният китайски дипломат Ван И и с китайският министър на отбраната Ли Шанфу по време на визитата си в Китай.