Какви са възможните сценарии за изчезването на подводницата "Титан"? Това коментира в ефира на БНТ Антон Кръстев, инженер-химик и водолаз към Института по океанология във Варна.
Според него най-вероятно инцидентът е причинен от загуба на електрозахранването, по-малко вероятно е да става въпрос за нарушен корпус на подводницата.
"Рисковете при спускането на такива плавателни съдове са много. Можем само да гадаем, но основно може да са се случили две неща - загуба на електрозахранването на подводницата или корпусът да е разрушен.
При загуба на електрозахранването всяка подводница от този тип е оборудвана със система за жизнено осигуряване, способна да поддържа живота за определен период от време.
При нарушение в корпуса - малко вероятно е на това място да бъде срещнато друго тяло - почти няма плавателни съдове, които могат да достигнат такава дълбочина, дори морски живот няма, така че вероятността да е нарушен корпусът е малка.
Също така е малко вероятно подводницата да се е оплела в останките на "Титаник", тъй като загубата на връзката с нея е много по-рано от времето, необходимо да се достигне до потъналия кораб", каза той.
Антон Кръстев предполага, че кислородът може да стигне за по-дълго време, ако намиращите се в подводницата действат разумно.
"Ако не се движат много, ако не говорят много помежду си, ще употребяват по-малко кислород", каза той.
Институтът по океанология във Варна разполага със своя изследователска подводница, която може да побере до трима души и да се гмурка на до 250 метра височина.