Американската министърка на финансите Джанет Йелън днес отново призова Конгреса да "гласува увеличение или премахване на тавана на дълга" и да го направи "безусловно", тъй като републиканците искат да свържат по-високия таван със спад на държавните разходи, съобщава БТА.
Планът, представен на 17 април от председателя на Камарата на представителите от Републиканската партия Кевин Макарти, предлага спад с 4,5 трилиона долара на държавните разходи. В замяна на това те се ангажират да вдигнат тавана с 1,5 трилиона долара. Ако това равнище не бъде достигнато до 31 март 2024 г., ще е необходим нов вот, за да може дългът да продължи да нараства.
До този момент републиканците и демократите не са успели да се споразумеят по темата, което води до риск на САЩ да им се наложи да обявят дефолт по дълга си "вероятно в началото на юни", предупреди в понеделник "Мудис аналитикс" (Moody's Analytics).
Подобен безпрецедентен в историята на страната дефолт "ще провокира икономическа и финансова катастрофа", подчерта Йелън в реч в щата Калифорния. "В дългосрочен план дефолтът ще увеличи стойността на заемите и бъдещите инвестиции ще са значително по-скъпи", отбеляза американската финансова министърка.
При тези условия "Конгресът трябва да гласува повишаване или отмяна на тавана на дълга. Това трябва да стане безусловно и да не се чака до последната минута", подчерта Джанет Йелън.
Въпросът с тавана на дълга противопоставя от няколко седмици Белия дом и Камарата на представителите, която е доминирана от републикаците, и излезе отново на дневен ред след обявяването на кандидатурата на Джо Байдън за нов мандат през 2024 г.
По този повод Кевин Макарти написа в "Туитър", че Джо Байдън изглежда е "съсредоточен върху собственото си политическо бъдеще, когато трябва да мисли за бъдещето на САЩ".
Президентът "Байдън трябваше да обяви, че ще дойде най-накрая на масата за преговори, за да обсъди отговорното повишаване на тавана на дълга и така да избегне първия дефолт в историята ни", отбелязва Макарти в туита си.
В началото на март председателят на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ Джером Пауъл подчерта, че вдигането на тавана е "единственият изход, който ще позволи да платим всичките си задължения". Той подчерта, че в противен случай има риск от "трудно предвидими последици", които "биха могли да са крайно отрицателни и да причинят дълготрайни щети".
Според вчерашната оценка на "Мудис" предложеният от Макарти план може да доведе до спад с 0,6 процентни пункта на потенциалния американски икономически растеж за 2024 г. и загубата на 780 000 работни места.
САЩ са една от малкото страни, в които парламентът гласува от една страна годишния бюджетен дефицит, който механично увеличава държавния дълг, а след това определят таван, който редовно се достига.
От началото на 60-те години на миналия век таванът е повишаван 78 пъти, според финансовото ведомство.