Първо по рода си проучване показа, че процентът на деца с тежка форма на аутизъм в САЩ нараства, макар и много по-бавно от по-леките случаи на аутизъм, съобщава БТА.
Алисън Сингър, изпълнителен директор на активистката и изследователска организация „Научна фондация за аутизма“, е съавтор на проучването, което беше публикувано в сп. „Пъблик хелт рипортс“. Ръководители на проекта бяха учени от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
„Много е важно да знаем колко хора страдат от тежък аутизъм, за да можем правилно да се подготвим за техните нужди“, каза Сингър, която също е майка на 25-годишна жена с тежък аутизъм.
Преди по-малко от две години международна комисия от експерти по заболяването посочи дефиницията за тежък аутизъм: деца с коефициент на интелигентност равен или по-нисък от 50 и/или деца, които не могат да общуват чрез говор.
Съгласно тази дефиниция, около една четвърт от децата в САЩ до 8-годишна възраст, страдащи от аутизъм, попадат в тази категория – това установи новото проучване.
Аутизмът не се идентифицира чрез кръвни или биологични тестове, а чрез преценка за поведението на детето. В миналото със заболяването са се диагностицирали само деца със сериозни езикови затруднения, увредени социални умения и необичайно повтарящо се поведение, но определението за аутизма сега вече включва и съвкупност от по-леки състояния.
В рамките на новото проучване експертите разгледаха училищните и медицинските досиета на над 20 000 деца с аутизъм от 2000 г. до 2016 г. Те установиха, че броят на деца с тежка степен на заболяването е нараснал, но не толкова рязко, колкото броят на деца с лека степен на аутизъм.
Джан Блейчър, изследовател на заболяването от Калифорнийския университет, изрази смесени чувства относно доклада. Дефиницията на тежкия аутизъм, която разчита на този коефициент на интелигентност може да се окаже проблематична, твърди тя. Блейчър е наблюдавала деца с коефициент над посочения, които също са проявили симптоми на тежък аутизъм. Тя е притеснена, че в такъв случай тези деца не биха получили същите грижи.