Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че от страните членки на групата КУАД само Индия е "донякъде колеблива" в действията си срещу Русия заради инвазията в Украйна, тъй като се опитва да балансира връзките си с Русия и Запада, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Докато другите страни членки на КУАД - САЩ, Япония и Австралия - наложиха санкции на руски физически и юридически лица, Индия все още се въздържа да санкционира своя най-голям доставчик на военна техника, отбелязва агенцията. Индия призова за спиране на насилието в Украйна, но не осъди руската инвазия.
"В отговор на тази агресия ние демонстрираме единен фронт от НАТО до Тихия океан", каза Байдън на бизнес форум, визирайки руската агресия в Украйна. "В КУАД, може би с изключение на Индия, която е леко колеблива по някои от въпроси, Япония е много силна, както и Австралия, по отношение на справянето с агресията на Путин", добави той.
След виртуална среща на високо равнище между премиерите на Австралия и Индия вчера индийското външно министерство заяви, че Австралия разбира позицията на Индия по въпроса за Украйна и тя отразява нейната ситуация и съображения. Въпреки че през последните години Индия е близък съюзник на САЩ, тя все още разчита на Русия за непрекъснато снабдяване с оръжия и боеприпаси на фона на противопоставянето с Китай по границата в Хималаите и постоянното напрежение с Пакистан. Индия обмисля и дали да закупи още руски петрол, след като две индийски държавни фирми наскоро поръчаха 5 милиона барела. Индийски анализатори и служители в правителството посочват, че европейски страни продължават да купуват горива от Русия, въпреки че публично критикуват Москва.
Заместник-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която се среща с индийския външен министър вчера, заяви пред индийската телевизия ЕнДиТиВи, че САЩ не са поискали от партньори като Индия да спрат да купуват енергия от Русия внезапно. "Ясно казахме, че разбираме, че това не е нещо, което можете да прекратите незабавно, по същия начин, по който ясно информирахме нашите европейски съюзници, които все още са прекалено зависими от руска енергия, че разбираме, че те също ще трябва постепенно да се отдалечат от нея", каза тя в излъчено днес интервю. "Но това, което искаме да направим, е да работим заедно за намиране на алтернативни източници. И точно това се надяваме да направим с Индия, независимо дали става дума за връзките в сферата на сигурността, енергетиката и т. н.", добави тя.
Нюланд каза и че Вашингтон би могъл да помогне на Делхи да се сдобие със съветска отбранителна техника от други източници освен Русия. "Ние подкрепяме задоволяването на отбранителните нужди на Украйна заедно с партньорите и съюзниците ни по целия свят, включително със съветска техника", каза тя. "И това са нещата, които можем да направим с Индия, докато тя продължава да развива позицията си", заключи Нюланд.