Група членове на Конгреса на САЩ призоваха Байдън да преговаря с Китай за ядрените оръжия

Getty Images
share

Четирима членове на Конгреса призоваха президента на САЩ Джо Байдън да започне преговори с китайските власти за контрол над ядрените оръжия, съобщава Politico, като се позовава на текста от писмо на сенаторите Ед Марк (демократ от Масачузетс) и Джефри Мъркли (демократ от Орегон), конгресмените Джон Гараменди (демократ от Калифорния) и Доналд Бейър (демократ от Вирджиния).

Както отбелязва вестникът, четиримата демократи са съпредседатели на работната група на Конгреса по ядрени оръжия и контрол на въоръженията. „Страхуваме се, че сегашният климат на недоверие и несигурност, създаден от скорошния напредък в китайската програма за ядрени оръжия, може да накара САЩ и Китай да се включат във военно планиране в най-лошия случай. Това може да доведе до надпревара във въоръжаването, което не можем да си представим, трябва да се стремим да го избегнем“, отбелязват авторите на писмото до президента на САЩ.

Американският Конгрес одобри закон за удължаване на федералното финансиране

Четиримата изразяват надеждата си, че двете страни „ще разширят формата на преговорите, за да включат търсене на сътрудничество по отношение на екзистенциалната заплаха от ядрените оръжия“. Демократите предлагат да бъдат поканени КНР и други членове на Съвета за сигурност на ООН на инспекция на стратегическите сили в рамките на Руско-американския договор за мерки за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения (СТАРТ-3). Според авторите Вашингтон и Пекин трябва „да започнат преговори за сключване на договор или споразумение, което ще спре допълнителното производство на делящи се материали“. Подписалите писмото предлагат да се постигне споразумение с Китай за „предварително уведомяване за изстрелвания на балистични ракети въз основа на Международния кодекс за поведение за предотвратяване на разпространението на балистични ракети“.

Членовете на Конгреса също препоръчват американската администрация да убеди Китай „да не се намесва в командването и контрола на ядрените сили“ чрез кибератаки и други методи. Според законодателите и двете страни трябва да сключат споразумение за „мерки за прозрачност или проверими ограничения <...> по отношение на хиперзвукови крилати ракети и други“.

„По-важно от всякога е президентът Байдън да се ангажира активно с [китайския] президент Си [Дзинпин] за намаляване на ядрената заплаха“, подчерта Марк пред Politico, цитиран от "Фокус".

Водещи новини

Още новини