Пентагонът проведе разговори с китайските военни за първи път, откакто Байдън е на власт

Getty Images (архив)
share

Висш представител на Пентагона е разговарял с китайските военни за пръв път, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари. В основата на дискусиите е било овладяването на рисковете в двустранните отношения. Това съобщи пред Ройтерс американски официален представител.

Майкъл Чейс, заместник помощник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на Китай, е разговарял миналата седмица с генерал-майор Хуан Сюепин, заместник-директор на Отдела за международно военно сътрудничество на Народноосвободителната армия на Китай.

Те използваха пряката телефонна линия между Китай и САЩ в областта на отбраната, за да проведат видеоконферентен разговор с гарантирана сигурност. И двете страни изразиха съгласие, че е важно да бъдат запазени отворени каналите за комуникация между военните от двете страни, заяви източникът, пожелал анонимност.

САЩ от години поставят противодействието на Китай в основата на политиката си в областта на националната сигурност, а правителството на Байдън окачестви съперничеството с Пекин като "най-голямото геополитическо изпитание" на този век.

Отношенията между Китай и САЩ стават все по-обтегнати в последно време. Двете най-големи икономики в света влязоха в сблъсък по редица въпроси, като се започне от Тайван и китайското досие по човешките права и се стигне до военната активност на Пекин в Южнокитайско море, припомня БТА.

Каква е целта на обиколката на Камала Харис в Азия?

Въпреки напрежението и разпалената риторика американските военни отдавна се стремят да поддържат отворени каналите за комуникация с китайските си колеги, за да могат да овладеят всякакви конфликти и възможни инциденти между двете страни. Официални лица заявиха, че американският министър на отбраната Лойд Остин досега не е разговарял с китайския си колега, откакто встъпи в длъжност, отчасти защото още се спори кой китайски представител е колега на Остин.

В четвъртък вицепрезидентът Камала Харис заяви, че САЩ приветстват конкуренцията и не търсят конфликт с Пекин, но ще говорят открито по проблеми като морските спорове в Южнокитайско море. Китай, Виетнам, Бруней, Малайзия, Филипините и Тайван претендират за суверенитет над различни части от морето. То е стратегически морски път, а притежава също богати залежи на природен газ, както и рибни ресурси.

Байдън затегна санкциите срещу Китай за предполагаеми нарушения на човешките права в Хонконг и Синцзян. За разлика от предшественика си Доналд Тръмп той се опита да обедини съюзници и партньори за противодействие на икономическата и външна политика на Китай, в които той все по-често разчита на натиск.

Водещи новини

Още новини