Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън отхвърли всякакви сравнения между изтеглянето на американските сили от Кабул и падането на Сайгон през 1975-а, в края на Виетнамската война, предадоха световните агенции, цитирана от БТА.
"Това не е Сайгон", заяви водещият американски дипломат, говорейки за ситуацията в Кабул. "Преди 20 години отидохме в Афганистан с мисия и тази мисия беше да се справим с тези, които ни нападнаха на 11 септември. Ние изпълнихме тази мисия", подчерта Блинкън пред телевизия Си Ен Ен.
За телевизия Ей Би Си той каза, че служителите на американското посолство в Кабул се прехвърлят към летището, където са разположени хиляди войници.
Преди да напуснат мисията, те унищожават поверителни документи, които не бива да попадат в талибански ръце, но това се извършва методично, целенасочено и под охраната на американските сили в Кабул, които гарантират безопасността, добави Блинкън.
Американски военни хеликоптери излитат от територията на посолството в Кабул, докато служителите работят, за да попречат на талибаните да получат достъп до поверителни документи.
По-рано тази година президентът на САЩ Джо Байдън омаловажи възможността талибаните да превземат страната след изтеглянето на американците или идеята, че войната в Афганистан ще завърши със сцени, напомнящи за края на Виетнамската война, припомня Асошиейтед прес.
Не е в интерес на САЩ да остават в Афганистан, подчерта държавният секретар, след като талибанските бунтовници влязоха в Кабул. Той посочи, че Вашингтон е инвестирал милиарди долари в силите на афганистанското правителство, но те не са успели да защитят страната си и са се провалили "по-бързо, отколкото очаквахме".
Ако Байдън беше отменил споразумението за изтегляне, сключено с талибаните от предшественика му Доналд Тръмп, войната с бунтовниците щеше да започне отново и щеше да се наложи десетки хиляди американски войници да се върнат в Афганистан, подчерта Блинкън.