През по-голямата част от миналата година губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо беше политикът, ползващ се с може би най-голямото доверие в Америка; ежедневните му телевизионни брифинги за коронавируса, придружени от презентации на "Пауър пойнт", направиха личността му популярна с това, че мнозина в родния му щат и извън него виждаха в него излъчване на спокойствие, коментира Ройтерс, цитирана от БТА.
Вчера обаче Куомо подаде оставка след доклад на главния прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс, в който се заключава, че той е упражнил сексуален тормоз над 11 жени. Докладът доведе до огромен политически натиск върху Куомо, съпроводен от призиви към него, включително от президента Джо Байдън, да си подаде оставката.
Обявеното от губернатора на живо в телевизионния ефир оттегляне сложи точка на шеметно изпадане в немилост на човек, превърнал се само за няколко месеца от лидер в партията си от национален калибър в политически парий.
Скандалът избухна през февруари, когато две негови бивши сътруднички го обвиниха, че ги е тормозил сексуално. Скоро след това публично подобни твърдения отправиха още няколко жени, които също представиха свои разкази за непристойни действия срещу тях.
Във вчерашното си изказване 63-годишният Куомо отново отрече всички обвинения в сексуален тормоз, но заяви, че докладът и разследване на щатските конгресмени - което беше много вероятно да доведе до импийчмънт - ще разсеят прекалено много вниманието му в политически и юридически план, което ще направи невъзможно за него да продължи да управлява. "Намирам, че при създалите се обстоятелства най-добрият начин, по който мога да помогна, е да се оттегля и да оставя управлението да се върне към управлението - и тъкмо затова ще постъпя именно така", каза той.
Преди това призиви към него да си тръгне отправиха изтъкнати фигури от собствената му партия, включително лидерът на сенатското мнозинство и висш сенатор от Ню Йорк Чък Шумър, а също и почти цялата делегация на щата в Конгреса.
Очакванията бяха Куомо да се бори за четвърти мандат догодина.
Нещо по телевизията, което задължително трябва да се гледа
Брифингите му миналата година за ситуацията с коронавируса, които често пъти се излъчваха на живо от почти всяка телевизия, станаха едно от най-популярните неща за гледане в момент, когато президентът републиканец Доналд Тръмп се мъчеше да успокои обществеността, а кандидатът за президент на демократите Джо Байдън стоеше затворен в дома си в Делауер.
Въпреки всичко Куомо беше подложен и на някои критики, като например за това, че не е затворил щата по-рано, а също и на проверка под лупа за това дали администрацията му не се е опитвала да прикрие мащаба на смъртните случаи в домовете за възрастни. Куомо защити реакцията си на пандемията и отрече да е вършил нещо нередно по отношение на статистиката за смъртните случаи.
Роденият в Ню Йорк вече бивш губернатор започва политическата си кариера като старши съветник в предизборната кампания на баща си, Марио Куомо, който изкарва три мандата като губернатор на Ню Йорк между 1983 и 1994 г.
След като известно време работи като прокурор и адвокат, Андрю Куомо се присъединява към управленския екип на президента Бил Клинтън и впоследствие става министър на жилищното строителство и градоустройството. Бракът му с Кери Кенеди през 1990 г. го сродява с известната американска политическа династия, но през 2005 г. двамата се развеждат.
Първото впускане на Андрю Куомо в щатската политика завършва с провал, когато през 2002 г. въпреки значителните средства, набрани за предизборната му кампания, в крайна сметка той не успява да спечели номинацията на Демократическата партия за губернатор. През 2006 г. успешно се кандидатира за главен прокурор, поради което е наречен от някои демократи "the state's comeback kid" ("човекът в щата, който е способен да се върне дори и след най-трудната ситуация").
В идеологическо отношение като цяло е възприеман като центрист - през 2018 г. победи актрисата от сериала "Сексът и градът" и либерален кандидат за губернаторския пост Синтия Никсън - макар през последните години той да зави наляво подобно на цялата Демократическа партия.
С нарастването на властта си Куомо си изгради репутация на амбициозен и безмилостен политик, готов да отмъсти на всеки, когото сметне за враг, а грубият му стил на общуване извън медийните прожектори отблъскваше.
По-рано тази година той извика члена на щатския Конгрес на Ню Йорк Рон Ким, който го беше критикувал за кризата с домовете за възрастни, и го заплашил, че ще го атакува публично. Седмица по-късно Куомо направи именно това на пресконференция.
Дългогодишната му вражда с либералния кмет на Ню Йорк Бил де Блазио даде на местните таблоиди доста храна за писане, от сериозни до чисто смехотворни неща. През 2016 г. двамата се скараха за съдбата на своенравен елен, попаднал в Ню Йорк; когато еленът умря, администрациите на двамата си размениха взаимни обвинения.
Понякога през пандемията враждебността между тях причиняваше обърквания. През пролетта на миналата година Де Блазио обяви, че училищата в града ще затворят до края на годината, но веднага беше поправен от Куомо, който заяви, че само губернаторът има правомощията да въведе подобна мярка.
"Спрете с тези глупости", упрекна и двамата в своя публикация в "Туитър" Ерик Адамс, кмет на район Бруклин. Мнозина очакват Адамс, който е кандидатът на демократите за кмет на Ню Йорк за изборите през ноември, да удържи победа, а Де Блазио няма да се яви на тях поради ограничение в броя на кметските мандати.
В миналото Куомо се справяше успешно с възможните скандали. През 2014 г. той разпусна антикорупционна комисия само девет месеца след като я свика, което стана повод американското министерство на правосъдието да започне разследване. В крайна сметка прокуратурата в Манхатън заключи, че няма достатъчно доказателства за извършени каквито и да било престъпления.