Мексиканският президент заяви, че срещата му с Байдън е била приятелска и позитивна

Getty Images
share

Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че не е имал никакви различия с американския си колега Джо Байдън по време на вчерашната им първа двустранна среща. Лопес Обрадор добави, че президентът на САЩ е готов да проучи предложенията му за създаване на временна програма за заетост и да помогне на Мексико да получи ваксини, предадоха БТА и Асошиейтед прес.

Лопес Обрадор заяви, че срещата е преминала в дух на приятелство и взаимно уважение, а сериозно ударение е било поставено на развитието и сътрудничеството. Той посочи, че не си е тръгнал със споразумение за американска помощ за получаване на ваксини срещу КОВИД-19, но добави, че не му е било и отказано. "Екипи от двете страни ще проучат всички възможности за сътрудничество тази област", каза Лопес Обрадор.

Преди срещата представители на Белия дом отново подчертаха, че Байдън иска първо да бъдат ваксинирани американските граждани и чак след това ще насочи вниманието си към помощта за други страни. Лопес Обрадор също призна, че Байдън ще трябва първо да ваксинира по-голямата част от населението на САЩ, но добави, че все пак е била проявена готовност за обсъждане на въпроса.

Преди срещата имаше съмнения дали двамата лидери ще успеят да намерят общ език. Лопес Обрадор имаше изненадващо топли отношения с бившия президент Доналд Тръмп, които почти изцяло се въртяха около усилията на Мексико да спира незаконната миграция към САЩ. Но днес мексиканският президент заяви, че е имало доста смях на срещата, продължила час и 15 минути и обхванала всички въпроси от двустранните отношения.

"Нямаше никакви различия, казвам ви го категорично, нито едно", каза Лопес Обрадор.

По въпроса за миграцията той е предложил САЩ да направят анализ от колко работници се нуждае икономиката им и после да изготвят на тази основа план за временни работни визи, който ще позволи на мексиканците и централноамериканците да мигрират законно, за да работят. "Това ще бъде проучено", каза Лопес Обрадор. Преди срещата той допусна, че може да става дума за между 600 000 и 800 000 работници годишно. Тази програма може да бъде моделирана въз основа на програмата "Брасеро", позволила на мексиканците да работят временно в САЩ, за да запълнят недостига на работна ръка по време на Втората световна война и в десетилетията след войната.

И Байдън, и Лопес Обрадор са подчертавали преди, че за да бъде уреден въпросът с миграцията, е нужно развитие на северната част на Централна Америка и южната част на Мексико. Мексиканският президент заяви, че колегата му от САЩ е повторил предложението си да отпусне за тази цел на региона 4 милиарда долара. "Признаваме, че подобно решение би бил добър ход", каза Лопес Обрадор.

Водещи новини

Още новини