Решението на британския съд да откаже екстрадицията в САЩ на основателя на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж е исторически момент за свободата на изразяване, заяви Кристоф Делоар, генерален секретар на неправителствената организация "Репортери без граници", цитиран от ДПА.
"Каквито и да са официалните аргументи, решението да не бъде екстрадиран Асандж е историческо за правото на информация. То не засилва заплахата за разследващата журналистика", написа Делоар в Туитър. "Евентуална екстрадиция би създала прецедент. За онези, които го защитават, това е огромно облекчение", добави Делоар.
Кристиан Мир, директор на германския клон на "Репортери без граници", приветства решението, но постави под въпрос мотивите на съдия Ванеса Барейтсър.
"Изобщо не споделяме възгледите ѝ, че това не е политически процес, и че не става дума за фундаментални въпроси на свободата на печата", изтъкна той в изявление.
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" направи подобно изявление. "Приветстваме факта, че Джулиан Асандж няма да бъде изпратен в САЩ, но това не реабилитира Великобритания от ангажирането ѝ с този политически мотивиран процес по повеля на САЩ и изправянето на свободата на печата и изразяването на съд", посочи тя в изявление.
Барейтсър отлони искането на САЩ за екстрадиция на Асандж, обосновавайки решението си с опасността за психическото му здраве, отбелязва ДПА.