В Похода на милионите, както бе наречена демонстрацията на привържениците на американския президент Доналд Тръмп, организирана вчера във Вашингтон, се включиха десетки хиляди хора, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
Тя мина под познатия лозунг на Тръмп "Да направим Америка отново велика" и скандирания "Спрете кражбата" на гласове. Служители, свързани с провеждането на президентските избори от цялата страна казаха, че няма доказателства за сериозни нарушения, но Тръмп отказва да признае резултатите, които сочат победа на съперника му Джо Байдън. Според прогнозни резултати на Едисън рисърч Байдън има 306 гласа в Избирателната колегия, а Тръмп 232. За спечелване на изборите са необходими 270. Байдън води и в народния вот с разлика от над 5,5 милиона гласа или 3,6 на сто.
Като цяло акцията на привържениците на Тръмп протече мирно. Леви групировки, включително от движението Антифа, организираха малки контадемонстрации. Близо до Върховния съд някои контрапротестиращи носеха черни чадъри и щитове от подръчни материали, а други направиха импровизирана преграда от велосипеди, за да попречат на подкрепящите Тръмп протестиращи да ги доближат. Контрадемонстрантите наричаха привържениците на президента "нацисти", протестиращите им отвръщаха с ругатни. Ройтерс съобщи, че негови журналисти са станали свидетели на десетина сбивания и няколко случая на сериозно противопоставяне, при които полицията е разделила протестиращите, но случаите на насилие са били изолирани. Говорител на полицията каза за Ройтерс, че до следобед са били извършени десет ареста, включително четири за нарушения на закона за огнестрелните оръжия, два за нападение и един за нападение срещу полицай.
Междувременно американски федерален съдия отхвърли опитите на администрацията на президента Доналд Тръмп сериозно да ограничи програма, осигуряваща защита на хора, имигрирали в САЩ като малолетни. Тя дава възможност на стотици хиляди хора, влезли незаконно в САЩ като малки, да живеят без страх от депортиране, ако спазват законите, предаде ДПА. С това решение се запазва действието на приетата по времето на президента Барак Обама програма "Отложено действие за пристигналите в детството" (DACA). Съдия Никълъс Гаруфис от окръжния съд на Ню Йорк постанови, че ограничаването на действието на тази програма, наложено от изпълняващия длъжността министър на вътрешната сигурност Чад Улф, е недействително, защото Улф е назначен на поста си в нарушение на закона. По-рано за това се произнесе Сметната палата на САЩ.
Администрацията на Тръмп първоначално се опита да отмени цялата програма, но през май бе спряна от Върховния съд. След това през юли Улф замрази приемането на нови молби по програмата и обяви, че подновяването на статута, който тя дава, ще важи за една година, а не за две.