Американският президент Доналд Тръмп се изказа положително за организация, базирана на теориите на конспирацията, изрази скептицизма си по отношение на носенето на маски и порица директора на ФБР в излъчвания по телевизията форум с негово участие, пише в. "Ню Йорк таймс".
Действащият президент се фокусира върху съществуващите в САЩ политически разделения, докато кандидатът за президент на Демократическата партия, който участва в подобно събитие, излъчвано по друг телевизионен канал, отправи добре обмислено послание, свързано с опасенията в сферата на общественото здраве и белязано от обещания за възстановяване на политическите норми. Отбранителното и борбено представяне на Тръмп бе излъчено по телевизията снощи, по същото време, по което бе планирано да има дебат между него и Джо Байдън, но дебатът трябваше да е виртуален и президентът отказа да участва в него.
По централната тема на предизборната кампания, пандемията от коронавируса, двамата кандидати създадоха впечатление, че се намират не просто в две отделни телевизионни студиа, а в две отделни вселени. Байдън постави в центъра на посланието си идеята за строги правила в борбата с пандемията, а Тръмп продължи да се противопоставя на препоръките на собственото си правителство по базисни въпроси като носенето на маски, отбелязва "Ню Йорк таймс". Джо Байдън разкритикува всеки един аспект от начина, по който президентът Тръмп реагира на здравната криза, включително и начина, по който говори за предпазните маски.
Джо Байдън
По време на телевизионната си изява Тръмп на няколко пъти отказа да се разграничи от движението QAnon, което представлява интернет общност от негови поддръжници, която силите за сигурност определиха като потенциална терористична заплаха. Президентът заяви, че не е запознат с организацията и че по тази причина не може да се разграничи от нея, но в същото време демонстрира, че е запознат с една от основните теории на конспирацията, които изповядва QAnon. Става дума за теория на конспирацията, свързана с педофилията. "Знам, че са силно против педофилията. Борят се против нея много усилено", каза Тръмп.
Друг важен момент от телевизионната проява на Тръмп бе изказването му, че той няма да се възпротиви на мирния преход на властта след изборите при евентуална изборна загуба - президентът отказа да направи подобно обещание по време на дебата с Джо Байдън. В същото време Тръмп отбеляза, че основна предпоставка за това ще бъдат честни избори.
Президентът изрази опасенията си, свързани с евентуални изборни измами. Когато модераторката на разговора Савана Гътри изтъкна, че директорът на ФБР Кристофър Рей е заявил, че няма признаци за широкомащабни изборни измами, Тръмп отвърна, че в такъв случай Рей не се справя добре с работата си.
Разделени от пет щата, две телевизионни програми и голяма доза взаимна враждебност Тръмп и Байдън влязоха в дуел, в рамките на който демонстрираха контраста на политическите си стилове и подходите си към ключови въпроси като пандемията от коронавируса, пише в. "Вашингтон пост".
Докато телевизионната проява в Маями приличаше повече на спаринг, проявата на Байдън във Филаделфия по-скоро напомняше на академична дискусия. Кандидатът на демократите разговаряше дружелюбно с модератора на събитието Джордж Стефанопулос от Ей Би Си и с избирателите, като в разговорите с част от тях демонстрира чувството си за хумор. Байдън проявяваше интерес дали е отговорил задоволително на въпросите на избирателите. Той наблегна отново на ключовите точки от кампанията си и не каза нищо изненадващо, отбелязва "Вашингтон пост". Байдън говори за данъците, фракинга, необходимостта от диалог с чернокожите избиратели, международните отношения и пандемията.