Гигантските пожари, които опустошават от повече от месец западното крайбрежие на САЩ, започват да се превръщат и в бреме за изтощените пожарникари, чиито титанични усилия са усложнени от коронавирусната пандемия, предаде Франс прес.
Към вчерашна дата в Калифорния над 19 000 пожарникари се опитваха да се справят с 27 големи пожара. Огнените стихии там вече опустошиха над 20 000 квадратни километра и отнеха живота на над 30 души. Те поставиха под въпрос и традиционните техники за борба с пожарите, казва Дарел Робъртс, ръководител на пожарникарски батальон, който има 20 години стаж зад гърба си. За Робъртс няма съмнение, че климатичните промени допринасят за пожарите.
Заради спазване на антикоронавирусните мерки пожарникари носят свои лични палатки на базовите лагери, за да се предпазят от зараза.
Пожарникарите изпитват както физическа, така и психологическа умора от битката с огъня. Те се борят с пламъците между 24 и 36 часа, а после си почиват при температури от над 38 градуса по Целзий. Вървят из трудни терени часове наред, а после трябва да се върнат обратно, след което отделят част от времето за почивка за почистване на пожарникарското си снаряжение. Пожарникарите освен това пропускат и рождени дни на свои близки, не могат да бъдат до болен член на семейството си. Всичкият този стрес води до по-висок процент на депресиите и на самоубийства сред пожарникарите съпоставимо със средното за страната.
В южното полукълбо пожари бушуват в бразилската част на района Пантанал. Там на пожарникарите помагат доброволци и затворници. Освен в битката с пламъците, затворниците се грижат и за изхранването на животните в района.
От януари до края на август 18 646 квадратни километра бяха опожарени в бразилската част на Пантанал, което е 12,4 процента от района, простиращ се и в Парагвай и Боливия. Там е регистрирана най-голямата суша от 47 години насам.