Доналд Тръмп е предател. Това е заявила председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, предаде Би Би Си.
Лидерът на законодателите в долната камара на парламента във Вашингтон е обявила за началото на процедура по отстраняването на държавния глава от власт (импийчмънт). Според нея стопанинът на Белия дом в разговор с украинския президент Володимир Зеленски през юли Тръмп е поискал от събеседника си да започне разследване срещу сина на основния му на този етап конкурент във вота за президент на САЩ на 3 ноември 2020 г. Джо Байдън – Хънтър Байдън.
Администрацията на държавният глава е заявила, че Хънтър Байдън като член на Управителния съвет на частната украинска нефтена компания Burisma е оказвал натиск върху тогавашния президент на източноевропейската страна Петро Порошенко натиск да уволни тогавашния главен прокурор Виктор Шокин, който е бил отстранен. Обвинението е било започнало разследване срещу фирмата за финансови измами. Хънтър Байдън е заемал поста от 2014 г., когато баща му е бил вицепрезидент на Барак Обама, и е напуснал управтеления съвет през април 2019 г. - месеци след встъпването на Тръмп в длъжност.
Американският президент от своя страна е заявил, че стартирането на процедурата е лов на вещици. "Демократите помрачиха важен ден в ООН", е заявил той, визирайки форума на световната организация. Тръмп също посочил, че записът на разговора със Зеленски ще бъде обнародван.
Процедурата по импийчмънт предполага генералният прокурор на националното разузнаване (в момента демократът Адам Шиф) да проведе разследване в рамките на 14 дни. Документите по делото се предават в Камарата на представителите в едноседмичен срок. За отстраняването на президента са необходими 50%+1 глас от 435-те депутати в Камарата на представителите (контролирана от опозиционните на Тръмп демократи). Импийчмънтът трябва да бъде одобрен и от най-малко от 2/3 от 100-те сенатори (където републиканците са мнозинство).
За цялата история на САЩ е имало три процедури по импийчмънт на президент. Става дума за Андрю Джонсън (1868 г.), оправдан от Сената, Ричард Никсън (1974 г.), подал оставка преди завършването на гласуването в Сената, и Бил Клинтън (1998-1999 г.), оправдан от Сената.