Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще подпише законопроекта за финансирането и ще обяви извънредно положение, потвърди Белият дом, цитиран от агенциите.
"Президентът Тръмп ще подпише законопроекта за финансирането на държавните институции и, както и преди е заявявал, ще предприеме и други мерки - включително да обяви национално извънредно положение - за да направи така, че да сложим край на кризата с националната сигурност на границата и на хуманитарната криза там", каза говорителката на Белия дом Сара Сандърс. "Президентът изпълнява обещанието си да построи стената, да опази границата и нашата велика страна", добави тя.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че ако Тръмп обяви извънредно положение, ще обмисли всички възможни опции за действие и може да оспори такова решение в съда, предаде БТА, цитирайки Ройтерс. Тя добави, че по границата с Мексико няма криза със сигурността, а има хуманитарно предизвикателство. Белият дом заяви, че е готов за евентуални съдебни битки, свързани с обявяването на извънредно положение.
Междувременно тази нощ долната камара на Конгреса на САЩ, Камарата на представителите, утвърди тази нощ законопроекта за финансирането на федералните институции, предадоха агенциите. Камарата на представителите прие законопроекта с 300 срещу 128 гласа. Законопроектът предвижда да бъдат отпуснати над 300 милиарда долара на няколко ведомства и агенции, за да им се осигури финансиране до септември и по този начин да се избегне спиране на работата им. Той предвижда и да се финансира изграждането на нови преградни съоръжения по част от границата с Мексико, но не и да се отпуснат исканите от президента Тръмп 5,7 милиарда долара, за да бъде построена стена по всички непокрити от подобни съоръжения участъци от границата.
По-рано законопроектът беше приет и от горната камара на Конгреса, Сената. Сега той отива за подпис при президента Доналд Тръмп. Хора от Конгреса допуснаха, че ако президентът обяви извънредно положение, е възможно да използва за построяването ѝ съществуващи средства, предназначени за военно строителство, които са в размер на 21 млрд. долара. Той има право да ги вземе, но по закон те трябва да се използват единствено в помощ на въоръжените сили, казаха те. Приетият тази нощ от Конгреса законопроект предвижда да се отпусне финансиране за изграждането само на 55 мили нови преградни съоръжения по границата.