Американският Конгрес одобри законодателство за овладяване на проблема с пристрастяването към опиати

pixabay
share

Членовете на американския Конгрес одобриха тази седмица законодателство, което има за цел да овладее опустошителното пристрастяване към опиати в страната, предаде Асошиейтед прес.

Над 63 600 американци са починали от свръхдоза опиат през 2016 г. В две-трети от тези случаи е ставало дума за предписано лекарство или нелегален опиат. 

Законът, който президентът Доналд Тръмп обеща да подпише, атакува проблема по стотици начини. Той изисква от американските пощи да проследяват международни пратки и да ги проверяват за наркотици, особено тези от Китай, който според американски представители е основният източник на смъртоносния синтетичен опиат фентанил. Законът позволява на лекарите да назначават лечение за пристрастяването и внася промени в двете най-големи здравни програми Медикейд и Медикеър. 

В 13 американски щата хора над 65-годишна възраст са основната група пациенти, които постъпват в болница заради пристрастяване към опиати. Същевременно програмата Медикеър, която покрива лица на 65-годишна възраст, не заплаща лечението на пристрастяване към опиати. Новият закон ще позволи на здравната програма да покрива разходите за лечение, консултации и прегледи.

Другата програма Медикейд, която покрива бедни и нетрудоспособни хора, заплаща за лечение, но не и ако пристрастеният е бил арестуван или е попаднал в затвор. Новият закон изисква от щатите да възстановят финансовото покритие на млади хора, след като бъдат освободени.

Законът също обръща внимание на помощта за хората, които вече са преминали лечение за пристрастяване към опиати. Някои щати ще имат правото да получат помощ от 30 милиона долара всеки за програми за обучение в търсене на работа на възстановяващи се пристрастени.

Двадесет и пет милиона долара ще бъдат разпределени между пет щата за настаняване на пристрастени, които след като са приключили програма за лечение, няма къде да отидат. Законът ще изпрати финансова помощ в щатите, които са най-засегнати от този проблем.

Водещи новини

Още новини