Доналд Тръмп: САЩ са място за правене на бизнес

gettyimages (архив)
share

Америка е място за правене на бизнес, каза президентът Доналд Тръмп в речта си пред Световния икономически форум в Давос, предаде АП.

Държавният глава на САЩ
използва изявлението си пред политическите и бизнеслидери на конференцията, за да представи работата на администрацията си за реформиране на данъчната система и намаляване на регулациите. Тръмп заяви, че работата му започва да се изплаща, отбелязвайки 2,4-те милиона работни места, създадени от избирането му през 2016 г. и плановете на компании като Apple да инвестират милиарди в САЩ. Американският лидер отбеляза, че постига напредък в това да даде на своите съграждани мечтата за страхотна работа, сигурен дом и по-добър живот за техните деца.

Тръмп защити намерението си да поставя Америка на първо място, но според думите му това не изключва сътрудничеството с други страни. "Като президент на САЩ винаги ще поставям Америка на първо място. Също както лидерите на другите страни би трябвало да поставят държавите си на първо място. Америка на първо място обаче не означава Америка сама", подчерта той.

"Американският просперитет е създал безброй работни места по света, а стремежът към отлични постижения, качество и иновации в САЩ е довел до важни открития, които са помогнали на хората да живеят по-благоденстващи и здрави", каза Тръмп. Той обаче предупреди търговските партньори, че Вашингтон повече няма да толерира несправедливи търговски практики. 

"Не можем да имаме свободна и отворена търговия, ако някои страни експлоатират системата за сметка на други", заяви стопанинът на Белия дом. САЩ са готови да сключат взаимноизгодни търговски споразумения с всички страни в името на създаване на търговска система, която би била от полза не само за САЩ, но и за целия свят. Подкрепяме свободната търговия, но тя трябва да бъде справедлива и взаимна. Несправедливата търговия подрива позициите на всички. САЩ повече няма да си затварят очите за несправедливи търговски практики, включително мащабна кражба на интелектуална собственост, промишлени субсидии и държавно участие в икономическото планиране", подчерта държавният глава.

"Вашингтон може да се върне към преговорите за свободна търговия с държави от двете страни на Тихия океан", допълни Тръмп. По-рано тази седмица 11 страни от Тихоокеанския регион приключиха преговорите по регионално споразумение за свободна търговия без САЩ, след като Вашингтон се оттегли от преговорите за Транстихоокеанско партньорство миналата година. "Бихме обмислили да преговаряме с тях поотделно или може би като група, ако търговските условия могат да бъдат направени по-изгодни за САЩ отколкото в първоначалния пакт", заяви Тръмп.

Водещи новини

Още новини