Европейците се оказаха замесени в американската президентска надпревара вчера, когато републиканският фаворит Мит Ромни обвини президента Барак Обама, че подражава на Европа, пренебрегвайки основни американски ценности, предаде АП.
Мит Ромни, бившият губернатор на Масачузетс, заяви в речта си след победата на първичните избори в Ню Хемпшър, че Обама се стреми да наложи социална държава от европейски тип в САЩ за сметка на свободното предприемачество. "Ние искаме да останем свободна и просперираща страна на свободната инициатива. Президентът черпи вдъхновение от столиците на Европа, а ние гледаме към малките градчета на Америка", каза Ромни.
Атаката показа ясно, че той ще се бори за президентския пост до голяма степен с кампания срещу европейските ценности. Според анализаторите тактиката вече е била използвана напразно, но може би ще се окаже ефективна в момент, когато много американски избиратели знаят, че Европа е затънала във финансова криза с плашещи глобални последици, отбелязва агенцията. Свързвайки Обама с Европа, Ромни го отъждествява с нейната слабост и го поставя в неловка отбранителна позиция, принуждавайки го или да защитава европейските социални системи, или да остави нападките без отговор. Ромни залага на стереотипната представа на САЩ за
европейците - че са търтеи, без отбранителна способност и живеят от социални помощи.
Наблюдателите предупреждават, че риториката му не бива да се възприема много сериозно в Европа. Това не е нищо ново за републиканците, припомнят те. Преди осем години в Ню Хемпшър антиевропейските настроения се фокусираха върху войната в Ирак и
френската опозиция срещу нея.
Риториката на Ромни обаче едва ли ще повлияе на политиката му, ако бъде избран за президент. Като президент на САЩ той ще трябва да управлява заедно с Европа, а Америка не може да си позволи да я загуби като съюзник пред лицето на възхода на Китай. В северните страни възприемат Ромни като зле информиран, отбелязва агенцията, и цитира професор по социални науки от Берген, Норвегия, който със смях коментирал: Изумително е, че подобна реторика върши работа. Явно повечето американски избиратели не знаят много за Европа. Начинът, по който се употребява думата "социализъм" е напълно неуместен и фактологически погрешен, твърди друг експерт, цитиран от АП, който изтъква, че сега в Еворпа се наблюдава приватизация и упадък на социалната държава.
От вчера Ромни е на обиколка в Южна Каролина, където предстои предварителен вот на 21 януари. Също вчера бе съобщено, че кампанията му е събрала 24 милиона долара през четвъртото тримесечие на 2011 г. - скок в сравнение с 14 млн. долара през третото тримесечие. За целия сезон на първичните избори той е събрала 56 млн. долара и разполага с 19 млн. долара в брой.
Самият Ромни, който е мултимилионер, не е внасял лично дарение. Макар и 2000 пъти по-богат от средния американец, той не е най-богатият от предшествениците си, които в миналото са се целили в Белия дом, отбелязва Франс прес. Макар че неговият съперник Рик Пери заяви, че със състояние от 250 млн. долара той вероятно е един от най-богатите хора, които някога са се кандидатирали за американските президентски избори, Ромни не е толкова богат, ако го сравним с предишни кандидати. Претендентът за републиканската номинация през 1996 и 2000 г. Стив Форб имаше състояние от малко под 450 млн. долара - скромна сума в сравнение с 3,58 милиарда на ай ти магната Рос Перо, независим кандидат през 1992 и 1996 г. Въпреки чувствителността си към социалното равенство демократите също имат в редиците си богати претенденти. Джон Кери, неуспял съперник през 2004 г. на Джордж Буш, притежаваше близо 240 млн. долара, най-вече благодарение на съпругата си, наследница на фамилията Хайнц. Собственикът на плантации Томас Джеферсън, един от бащите - основатели на Америка, с 212 млн. долара днес би бил почти наравно с Ромни, а Джордж Вашингтон, първият американски президент, днес можеше да се похвали с 525 млн. долара, основно благодарение на около 3000 хектара земя във Вирджиния.