Хаштагът ''Животът на чернокожите има значение'' набира популярност в интернет

share

Убийствата на 32-годишния Филандо Кастил и 37-годишния Алтън Стърлинг предизвикаха остра обществена реакция в социалните мрежи. Последвалите протести бяха под наслов „Животът на чернокожите има значение” (#BlackLivesMatter) и в интернет бяха споделени хиляди снимки и видеоклипове с този хаштаг.

Една фотография бързо се превърна във водеща на всички протести. На нея малко момиченце държи надпис „Моят татко ли е следващ?”, визиращ убийството на Кастил, който беше застрелян пред очите на приятелката си и 4-годишната ѝ дъщеря.

Друг потребител в „Туитър” сподели снимка от концерт на певицата Бионсе. По време на нейна песен за свободата на чернокожите, на екранът на сцената бяха изписани имената на хора загинали при подобни обстоятелства. Дългият списък завършва с „...и безброй други”.

„Трябва да се застъпим за тези, които нямат глас и да спрем да се преструваме, че расизмът не съществува”, пише друга потребителка.

Хаштагът #BlackLivesMatter предизвика и скандали в социалните мрежи. Много потребители заплашваха, че ще изтрият всеки, който сподели нещо, свързано с този хаштаг, както и обратно.

„Много е интересно как други раси се включиха в разговора, след като тези невинни полицаи бяха убити, но не казаха нищо, когато убиха наши хора”, пише една потребителка в „Туитър” по повод стрелбата в Далас.

Създателят на „Фейсбук” Марк Зукърбърг коментира видеоклипа, който беше публикуван от убийството на Филандо Кастил.

„Вчера в Минесота Даймънд Рейнълдс се включи на живо веднага след като нейния приятел Филандо Кастил беше прострелян от полицай в автомобила им. Филандо по-късно издъхна от раните си. Във видеото 4-годишната дъщеря на Даймънд гледаше от задната седалка”, пише Зукърбърг.

„Това, което видяхме тази седмица е сърцераздирателно. Тези видеоклипове показват страха, с който живеят милиони хора от нашето общество всеки ден. Докато се надяваме никога повече да не гледаме видео като това на Даймънд, то ни припомня, че свързаният и отворен свят е много важен – и трябва да извървим дълъг път”, допълва Зукърбърг.

Водещи новини

Още новини