Най-малко 14 станаха жертвите на нетипичните бури и торнада, обхванали южните части на САЩ, предаде БТА, цитирайки АП.
Ранени са десетки хора. Повредени са десетки коли, домове и промишлени сгради. Бурите и торнадата вилняха в щатите Мисисипи, Тенеси и Арканзас. Само в Мисисипи преминаха 14 смерча. В Атланта и двата щата Каролина има силни валежи и гръмотевични бури. Тези природни феномени са по-скоро типични за пролетта, отколкото за края на годината, посочва АП. На места заради бури хиляди домакинства от Мисисипи до Мичиган се оказаха без ток в навечерието на празника.
От Алабама до Ню Йорк голяма част от САЩ посреща Бъдни вечер при пролетни температури от над 20 градуса по Целзий.
Така например в Ню Йорк на Бъдни вечер бяха отбелязани рекордните 22,2 градуса по Целзий, което е невиждано от 1871 г. насам, посочва АФП. Това е много повече в сравнение с предишния рекорд за Бъдни вечер от 17,2 градуса, отчетен през 1996 г. На 4 юли тази година пак в Ню Йорк температурата беше 23,8 градуса по Целзий, припомня Франс прес. Във Вашингтон бяха отчетени 21,5 градуса по Целзий за Бъдни вечер. В Сен Анисе в Квебек, в Канада, температурата на Бъдни вечер беше 21 градуса по Целзий, а в Норфолк в щата Вирджиния - 28 градуса по Целзий.
В същото време бури, проливни дъждове и наводнения връхлетяха Боливия, Парагвай, Уругвай и Аржентина и най-малко 7 души са загинали, предадоха ДПА и ТАСС. В Парагвай жертвите са четири, а засегнати от наводненията са 130 000 души, от които 100 000 трябваше да напуснат домовете си. В столицата Анунсион река Парагвай се покачи до ниво 7,7 метра, което е с два метра повече от критичното. Заради наводненията, причинени от проливни дъждове, 125 000 домакинства в столицата останаха без ток. Бурни ветрове изкорениха десетки дървета в страната.
В Боливия в град Гуаярамерин по границата с Бразилия проливните дъждове и наводненията отнеха живота на двама души. В Аржентина жертва на лошото време стана 13-годишно момче, което загина от токов удар от скъсан от бурен вятър електрически кабел. В аржентинските провинции Чако, Ентре Риос, Кориентес, Формоса и Санта Фе, които са по границата с Уругвай и Парагвай, заради преливане на реки бяха евакуирани над 20 000 души. Най-тежко е положението в град Конкордия в провинция Ентре Риос. Там нивото на река Уругвай достигна 15,5 метра, което е над критичното и от 170 000-те души население, 10 000 бяха евакуирани. Обявено е извънредно положение.
В съседен Уругвай 5500 души бяха евакуирани заради наводненията. Метеоролози казват, че тази стихия се дължи на климатичния феномен Ел Ниньо. Той предизвиква проливни дъждове в Южна Америка, оказва влияние върху посоката на ветровете и предизвиква повишаване на температурите в екваториалните части на Тихия океан