Обама: Башар Асад е тиранин, не искаме завръщане към Студената война с Русия (обновена+видео)

gettyimages
share

Американският президент Барак Обама разкритикува днес в речта си на годишната сесия на Общото събрание на ООН подкрепата на някои страни за сирийския президент Башар Асад, когото нарече "тиранин, който избива невинни деца", предаде БТА, цитирайки АФП и ТАСС.

Визирайки позицията на Москва спрямо Асад, Обама разкритикува логиката на определени държави да подкрепят тирани като Башар Асад под претекст, че алтернативата ще е по-лоша. САЩ не са съгласни с тази логика, според която хора от типа на Асад трябва да останат на власт, защото алтернативата е още по-лоша, изтъкна Обама и припомни, че сирийският президент продължава войната срещу собствения си народ и използва такива антихуманни средства като варели бомби.

Обама каза, че Съединените щати са готови да работят с всички страни, в това число с Русия и Иран, за намиране на изход от сирийската криза. Трябва обаче да признаем, че след толкова пролята кръв и такива кланета, не може да има завръщане към статуквото отпреди войната, подчерта същевременно американският президент.

Споменавайки Русия, Обама каза, че САЩ не искат завръщане към епохата на Студената война с тази страна. Използването на санкции срещу Русия не е свидетелство за стремеж на САЩ да се върнат към Студената война, заяви Обама, цитиран от ТАСС. Той обаче изтъкна, че светът не може да не предприеме нищо, когато Русия нарушава безнаказано суверенитета и териториалната цялост на Украйна, предаде АП.

Обама посочи, че ако няма последици за руското анексиране на Крим, то подобно нещо може да се случи на всяка друга страна от ООН.
Връщайки се към темата за разрешаване на сирийската криза, Обама каза, че за уреждането на този конфликт не е достатъчна военна сила, а е необходим и политически преход към власт без Асад, предадоха Ройтерс и ТАСС.

В речта си американският президент засегна още редица теми. Обама призова за отменяне на американското ембарго спрямо Куба. Вярвам, че нашият Конгрес ще вдигне неизбежно ембаргото срещу Куба, което не трябва да действа повече, каза Обама и допълни, че САЩ ще продължат да защитават правата на човека в карибската островна страна по пътя на дипломатическите, търговските и човешките отношения. Говорейки за споразумението по иранската ядрена програма, американският президент каза, че то е позволило да се избегне война. Ако тази сделка бъде изпълнена, това ще позволи да се избегне потенциална война и да се укрепи световният мир, заяви Обама. Той определи споразумението като пример за силата на международната система.

Споменавайки Либия, американският президент каза, че западната коалиция е можела и е била длъжна да направи повече, за да запълни вакуума там, оставен след свалянето от власт на Муамар Кадафи. Независимо от това, че ние помогнахме на либийския народ да сложи край на управлението на тирана, нашата коалиция можеше и трябваше да направи повече, за да запълни останалия там вакуум, призна Обама. Той предупреди, че подобни ситуации не бива да се допускат в бъдеще. Обама предупреди страните членки на ООН, че рискуват да се провалят, ако не работят заедно, за да разрешат проблемите по света.

Работата на ООН остава незавършена 7 десетилетия след нейното основаване, подчерта американският президент. Той предупреди, че "опасните настоящи рискове ни теглят обратно към един по-мрачен, по-объркан свят". Ние разбираме, че САЩ не могат да решат световните проблеми сами. Ние няма да постигнем успех, ако не работим с другите страни, отбеляза Обама, цитиран от ТАСС. Американският президент посочи, че не може и да става дума за нагаждане към такъв апокалиптичен култ, какъвто изповядва джихадистката групировка "Ислямска държава". Съединените щати няма да се извиняват и оправдават за това, че използват военната си сила като част от широка коалиция срещу тази организация, каза още той.

Водещи новини

Още новини