САЩ изпитаха успешно подводен дрон

gettyimages
share

Американска подводница е изстреляла и върнала обратно подводен дрон по време на военна операция - за първи път в историята на Военноморските сили (ВМС) на САЩ, предаде АП.

Атакуващата подводница "Норт Дакота" (Северна Дакота) се върна вчера в базата си в Кънектикът след почти двумесечно плаване в Средиземно море, предназначено специално за тестване на безпилотния апарат. Изпитанията са били успешни, заяви в интервю за агенцията кап. Дъглас Гордън, командир на подводницата."Това беше нещо, което се смяташе, че е възможно, и ние го доказахме", каза той. Дронът е бил изстрелян от надстройка на корпуса на подводницата, която може да се използва и за подводен десант на водолази и спецчасти.

ВМС смятат безпилотните подводни апарати за икономичен начин да разширят обсега на действие на подводния си флот, който постепенно се свиваше след края на Студената война. Флотът използва безпилотни апарати за симулация на вражески подводници с тренировъчна цел още от 70-те години, те са използвани и за засичане на мини и картографиране на океанското дъно. Военните проучваха как да ги използват повече и за други цели, като разузнаване или дори борба с подводници.

Дронът, който е използван при изпитанията от "Норт Дакота", е "Римъс-600 (Remus), предаде ТАСС - програмируем автономен подводен апарат, който се произвежда от норвежката компания "Конгсберг" (Kongsberg Gruppen) и се предлага за свободна продажба. По данни на ВМС на САЩ дължината му е 4,3 м, диаметър - 0,7 м, тегло - 320 кг, максимална дълбочина на потапяне - 600 м, обсег - до 150-200 км, захранване - литиево-йонни акумулатори, които издържат 20 часа. "Конгсберг" характеризира апарата като "универсална система", на която могат да се инсталират видеокамери и ехолокатори

Водещи новини

Още новини