САЩ: Ромите, корупцията и медиите са проблем в България

share

Ромите, безнаказаната корупция и лошата медийна среда са трите основни критики към България в доклада на Държавния департамент на САЩ за правата на човека по света.

Маргинализирането на ромското малцинство е един от най-неотложните проблеми в областта на човешките права в България, посочва годишният доклад за изминалата 2014-а.

На парламентарните избори през октомври в страната ни били спазени основните свободи на словото, но има убедителни твърдения за купуване на гласове и използване на расистка, ксенофобска и провокативна риторика в предизборната кампания, пише в доклада.

Корупцията продължава да спъва възможностите на управлението. Въпреки че законът предвижда наказателно преследване на корупцията във властта, правителството не го прилага ефективно и служители във всички сфери на управлението често участват в корупционни практики безнаказано.

Сред другите проблеми документът посочва пренаселеността и лошите условия в затворите и центровете за задържане. Установени са също слабости в процедурите и политиките за интегриране на бежанците, големи забавяния в работата на съдебната система, твърдения за злоупотреба с подслушване, религиозна дискриминация и насилие срещу жените, насилие срещу деца, засилващ се антисемитизъм в интернет.

Съобщава се и за дискриминация срещу членове на малцинствата при наемането на работа и на работното място.

В документа се казва, че продължава влошаването на медийната среда и засилващата се медийна автоцензура в резултат на корпоративен и политически натиск.

В същото време заради критиките на САЩ за системни нарушения на правата на човека в Китай

Пекин публикува насрещен доклад за ситуацията в САЩ.

Китай твърди в своя документ, че в САЩ е широко разпространо огнестрелно оръжие, застрашаващо живота на гражданите, и има превишаване използването на сила от полицията. Пекин напомня на САЩ и за “жестоките изтезания” от страна на ЦРУ към затворници, проблемите с расовата дискриминация и за расовите предразсъдъци в полицията и в системата на правосъдието.

Водещи новини

Още новини