Много видове птици в Северна Америка, включително плешивият орел и кафявият пеликан, са заплашени от изчезване поради промените в климата, пише в. "Новинар".
Повече от половината птици в САЩ и Канада, които наброяват общо 314 вида, губят средата си на живеене и източниците си на храна поради затоплянето на климата, се казва в доклад на нестопанската организация "Национално общество Одюбон".
В доклада на американската Комисия на инициативата за опазването на северноамериканските птици се посочват загуби в размер на 46% в пустините и сухите райони като Юта, Аризона и Ню Мексико от 60-те години насам, предаде АФП.
Често срещаните птици стават все по-редки, а тези, които се размножават и хранят в крайбрежните влажни райони, също водят борба за живот.
Видове, като източната чучулига, са намалели с около 40 на сто от 1968 г. насам. Беше постигнато равновесие благодарение на "значителните инвестиции в пасища за опазване на птиците", се казва в доклада "Състоянието на птиците".
"Когато се прилагат по подходящ начин, науката и опазването могат да противодействат на заплахите, пред които са поставени някои видове днес", каза Уейн Клоу, секретар на института Смитсониън.
В доклада Одюбон се посочва, че лятната територия на плешивия орел може да намалее с близо 75% през следващите 65 години. Затоплянето на температурите затруднява гнезденето и размножаването на видове като черноклюния гмуркач и балтиморската авлига.
"Други застрашени птици са кафявият пеликан (в щата Луизиана), калифорнийската чайка (в Юта), дроздът отшелник (Върмонт), гривестата гъска (Пенсилвания), пурпурната чинка (Ню Хемпшир) и дървесният дрозд (Вашингтон)", се казва още в доклада.
Половината птици в Северна Америка може да изчезнат
- 10.09.2014 | 07:54
- 2314