Десетки потенциални терористични действия са предотвратени чрез секретната програма, която наскоро американски експерт издаде на медиите. За това свидетелства пред американския Сенат ръководителят на националната агенция за сигурност на САЩ, предаде БНТ.
Шефът на ФБР днес заяви, че наблюдението на комуникациите се е извършвало при структурно запазване на закона. Скандалът с разкритията, че разузнаването подслушва и следи в интернет американците, междувременно плътно се доближи до американско-китайските отношения в киберсигурността.
В интервю за хонконгски вестник Сноудън каза, че САЩ от 2009 г. са взели на прицел сървърите на университета в Хонконг. Там има интернет мрежа от 20 години и през нея минава основната част от трафика на мегаполиса.
Ръководителят на агенцията за сигурност на САЩ, която е в центъра на обвиненията, че подслушва и следи онлайн американците, трябваше да обяснява в Сената защо хора като проговорилия Сноудън имат достъп до секретни програми.
"В Ай Ти и киберпространството тези момчета притежават огромни умения да управляват мрежи. През по-голямата част от 2010 г. той е бил системен администратор на мрежи", разкри ген. Кийт Алекзандър, директор на НРА на САЩ.
Засега китайските власти реагират спокойно.
"Надяваме се, че двете страни ще разгледат случая спокойно и обективно на основата умерено отношение и с добро чувство за хумор и ще продължат да градят доверие и разбирателство чрез диалог", заяви Хуа Чунин, говорителка на МВнР на Китай.
Експерти предполагат, че интервюто може да обърне играта между Вашингтон и Пекин в сферата на киберсигурността, където САЩ обвиняват Китай, че стои зад кибератаки на американски компании и структури.