Обама ще положи клетва за втори мандат с две Библии

share

Американският президент Барак Обама ще направи символичен обрат във вековна традиция, като се закълне за втория си мандат с ръка, положена не върху една, а върху две Библии, предаде БТА.

Едната е била притежание на Мартин Лутър Кинг, а другата - на Ейбрахам Линкълн, информира Асошиейтед прес, като се позова на организаторите на церемонията.

Включването на библията на Кинг е особено важно - полагането на клетвата е на 21 януари, национален празник в чест на убития
лидер на движението за граждански права, който произнесе емблематичната си реч "Аз имам една мечта" преди 50 години пред Мемориала на Линкълн. Обама ще застане с лице към Мемориала, докато произнася клетвата си.

Двете Библии символизират борбата за равенство в Америка, която започна с дързостта на Линкълн да премахне робството преди 150 години, продължи с гражданското движение за права на цветнокожите американци и достигна кулминацията си с избирането на Обама - първия президент афроамериканец.

Библията на Кинг, която според децата му той използвал в началото на кариерата си на проповедник, никога досега не е била атрибут в церемония по полагане на клетва на американски президент. Обама използва Библията на Линкълн на церемонията по полагане на клетва за първия си мандат преди четири години.

Според организаторите на клетвената церемония, Обама планира да постави лявата си ръка върху двете Библии, подредени една върху друга. Още не е определено коя ще е най-отгоре, но вероятно Библията на Кинг ще е отдолу, понеже е по-широка.

Конституцията на САЩ не изисква използване на Библия по време на президентската клетва. Началото на тази традиция полага Джордж Вашингтон с Библия, която грабва набързо от Масонска ложа щ1 на Свети Йоан за клетвата си на 30 април 1789 г. в Ню Йорк. Оттогава президентите използват обичайно Библии с историческо или лично значение, включително семейни реликви.

Обама не е първият президент на САЩ, избиращ две библии - преди него това са правили Хари Труман през 1949 г., Дуайт Айзенхауър през 1953 г. и Ричард Никсън през 1969 г.

Водещи новини

Още новини