Игри и приказки помагат на украинските деца да се справят с травмите от войната

gettyimages
share

В подземието на детска градина в Киев, чиито стени са украсени с рисунки, деца си играят тихичко по време на една от тревогите за възможни руски въздушни удари. С децата, които едва си спомнят времето преди войната, са учителки и педагогически служители, които се опитват да намалят психологическата травма от постоянните военновъздушни тревоги, съобщи БТА.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 13394

"Те слизат там спокойно, никой не плаче", казва една от учителките, 68-годишната Тетяна.

ООН: Руската армия е извършила много военни престъпления в Украйна

И наистина, децата се смеят, разговарят, оцветяват, играят или слушат приказки.

"Крием се от бомбите", казва малкият Платон, докато играе с Лего. "Когато очакваме бомбите, слизаме в мазето", казва малката Надя.

От началото на руското нашествие в Украйна през февруари 2022 г. се увеличават инициативите в Украйна, които полагат усилия за ограничаване на психологическите последствия от войната - от книги до телевизионни предавания.

Директорката на детската градина Ала Писменчук казва, че децата се нуждаят от такава подкрепа, защото освен заплахата от бомбардировките, децата са станали свидетели на това как техни роднини заминават на фронта или са били принудени да избягат от източната част на страната, където сраженията са много интензивни.
Има децата, чиито бащи, майки или други роднини са на фронта и защитават родината, каза директорката.

Психоложката в детската градина Ирина Киореску работи с няколко деца в сензорна стая. 
Темата за войната е много трудна, независимо дали децата е трябвало да напуснат домовете си или са родом оттук. Всички те са разтревожени, каза тя.

Детската писателка Таня Стус публикува книга, която да помогне на родителите на обсъждат войната със своите 4-5-годишни деца. Най-важното е да обясним на възрастните как да разговарят с децата си, каза тя. Книгата й първо излезе в аудио формат и се разпространява безплатно за родители бежанци. Авторката обясни, че съдържанието е изготвено съвместно с психолог. Тя препоръчва на родителите да не лъжат децата си и е убедена, че ако малките зададат въпрос, трябва да получат обяснение.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 13394

Водещи новини

Още новини