За Москва присъствието на войски на НАТО край Афганистан е "неприемливо"

gettyimages
share

Москва счита за "неприемливо" присъствието на каквато и да е военна инфраструктура на Съединените щати или НАТО в страни от Централна Азия, граничещи с Афганистан. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ТАСС.

Той обвини Запада, че е отговорен за настоящото състояние на афганистанската икономика.

Външният министър подчерта, че САЩ използват влиянието си с Международния валутен фонд и Световната банка, за да възпрепятстват изпълнението на социални програми от местните власти, което поражда съмнения относно искреността на намеренията на Вашингтон в Афганистан.

"След 20-годишно военно присъствие на НАТО, придружено от неуспешен експеримент за налагане на предписания и ценности, чужди на афганистанския народ, колективният Запад носи пряка отговорност за настоящата хуманитарна ситуация, за плачевното състояние на афганистанската икономика", изтъкна Лавров.

Лавров призова за по-справедлив световен ред

След като САЩ обявиха решението си да изтеглят войските си от Афганистан, талибаните завзеха контрола над страната. На 15 август те влязоха в столицата Кабул без бой, а президентът Ашраф Гани избяга от републиката.

През септември талибаните обявиха състава на временно правителство, чиято легитимност обаче все още не е призната от нито една държава. Въпреки предприетите мерки икономическото положение в страната все още е изключително тежко.

Около 3,4 милиона души са разселени в Афганистан, според данни на ООН, а около 2,6 милиона бежанци са извън страната. Хиляди бяха евакуирани след падането на Кабул от талибаните през август.

За онези, които продължават да живеят в Афганистан, икономическата ситуация е тежка.

Съвместен доклад, публикуван от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) и Световната продоволствена програма на ООН в края на октомври 2021 г., сочи, че над половината от населението на Афганистан (около 22,8 млн. души) може да се сблъска с критичен недостиг на храна между ноември и март. Причината е, че талибаните имат достъп само до 0,1% (от 9,4 млрд. долара) от държавните резерви, тъй като голяма част от тях са замразени от САЩ.

Водещи новини

Още новини