Аптеките в Русия изпитват вече недостиг на инсулин и други произвеждани в чужбина средства за лечение на диабет. Това съобщава днес руският в. "Комерсант", описвайки дефицита на суровини за производство на медикаменти в страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Федералната агенция Росздравнадзор и сдружението на аптеките виждат причината за недостига на инсулин в "трескавото потребителско търсене", отбелязвайки, че повечето лекарства за диабетици се правят в Русия и няма основания за тревога, посочва изданието.
Запитани от него пациенти обясняват повишеното търсене с това, че другите медицински изделия, използвани от диабетиците, се произвеждат в чужбина, и те се запасяват заради страх от дефицит или от силно поскъпване.
Западните санкции не обхващат фармацевтичната индустрия, но "Комерсант" прогнозира, че руските предприятия може да останат без суровини и компоненти от внос.
Според всекидневника Европа почти е спряла доставките, а тези от Китай и Индия (близо 80 на сто от внасяните фармацевтични суровини) ще закъснеят заради смущения по веригите за снабдяване.
Местните запаси се очаква да стигнат за 3 до 6 месеца.
Русия отдавна зависи от западните лаборатории и е задействала програма за заместване на вноса с цел да се превърне в страна износителка. Санкциите и контрасанкциите, които си разменят Москва и Западът, насърчават тези усилия, но местното производство все още зависи от вноса на суровини.