Руската армия наложи контрол над южния украински град Херсон с население около 280 хиляди души и организира блокада на стратегически разположения Мариупол.
Същевременно делегациите на Русия и Украйна започнаха втори кръг преговори за прекратяване на огъня.
Сградата на областната администрация в Херсон е окупирана от руските сили, но служителите продължават да работят, съобщи губернаторът Генадий Лахута. Въведен е вечерен час, но ще се допускат доставки на храна, лекарства и други консумативи.
"9 души са загинали и четирима са ранени при руски въздушни удари в жилищни райони в Чернигов", съобщи губернаторът, позовавайки се на спасителните екипи.
На интензивен обстрел бе подложен друг южен град - Мариупол. Постоянните бомбардировки затрудняват евакуирането на ранените. Атаките срещу критичната инфраструктура са причинили прекъсване на електро и водоснабдяването и отоплението.
„Руските сили ни поставят под блокада - като в Ленинград“, заявиха местните власти, цитирани от БНР.
400 000-ният Мариупол е стратегическа цел в хода на руското настъпление. Ако бъде превзет, сепаратистките сили в Източна Украйна ще се свържат с напредващите от юг от към Крим руски войски.
Интензивни атаки имаше и в Харков. Четири експлозии отекнаха през нощта в Киев, който остава под украински контрол.
От Пентагона посочиха, че руският военен конвой, който се движи към украинската столица, е в застой на около 30 км от Киев поради недостиг на гориво и храна.
Същевременно в в природния резерват "Беловежка гора" (на границата на Беларус с Полша)с започна вторият кръг преговори за примирие между делегациите на Украйна и Русия.
Украинската позиция е за незабавно прекратяване на огъня и отваряне на хуманитарни коридори за извеждане на мирните жители от обстрелваните населени места. Руските предложения са разделени в три части – военнотехнически, международно-хуманитарни и политически.
Броят на бежанците от Украйна, седмица след началото на конфликта, вече надвишава 1 милион, обяви Върховният комисариат на ООН за бежанците.
Над половината от бежанците, или близо 548 000 души са влезли в съседна Полша. Властите във Варшава съобщават, че само вчера са приети 95 000 бежанци.