Опълчение в Беларус ще сваля президента Александър Лукашенко

Getty images (архив)
share

Протестиращите в Беларус срещу президента Александър Лукашенко предлагат нова инициатива. Опозиционерката Светлана Тихановска създава тайно народно опълчение. Планът "Перамога" ("Победа") предвижда "мирна и организирана смяна на властта" - "опълченците" изчакват подходящ момент, пише "Независимая газета".

Беларуската революция не е приключила, заявяват експерти, споменати в материала, по повод масовите протести, започнали в страната след спорното преизбиране на Лукашенко през август м. г. и предизвикали жестоки репресии от страна на режима.

Тактиката на протеста не даде резултат, "затова сменяме тактиката", заявяват инициаторите на новия план. Те разчитат според вестника главно на хора от силовите структури, но смятат да привлекат и "всички останали беларуси, включително домакините и пенсионерите". Сред целите си посочват "възстановяване на законността и правния ред", "защита на териториалната цялост и суверенитета".

Опълченците ще възпрепятстват всяко подпомагане на "нелегитимната власт" от незаконни въоръжени формирования на съседни страни или превземане на гранични райони. Смятат да предотвратят и евентуално разпалване на вътрешен конфликт от "деструктивни сили на съседни държави".

Стратегическата операция за смяна на властта ще започне според изданието при "благоприятни условия" - влошаване на икономическата ситуация в Беларус, спад в доходите на населението, девалвиране на националната валута, приемане на нови закони, влошаващи положението на гражданите, нови репресии или "самоотстраняване" на държавното ръководство.

Междувременно политзатворниците в Беларус по официални данни вече са към 500, полицията задържа нови хора всеки ден (над 300 души през май), съдилищата неспирно печатат нови присъди (над 100 през май). Противниците на Лукашенко изчакват прозорец на възможности, обобщава ситуацията местният политолог Павлюк Биковски, цитиран в "Независимая газета".

След дивашката постъпка на Лукашенко от 23 май Беларус мина под такова външно управление, каквото "последният диктатор в Европа" не можеше дори да си представи, пише наблюдател на агенция РОСБАЛТ.

Беларуската телевизия излъчи запис с разпит на Роман Протасевич

Беларуският дисидент Роман Протасевич бе задържан миналия месец, след като самолетът му беше принуден от изпратен изтребител да кацне в Минск. След инцидента ЕС отговори "рядко бързо и твърдо" с различни санкции, включително замразяване на помощи за Беларус на стойност 3 милиарда долара, което "вероятно е само началото", а "блокиращи санкции" готвят и САЩ, напомня журналистът.

"Започна обратно броене за беларуската държавност - "бащицата" Лукашенко, търсейки помощ, се хвърли в прегръдките на Русия" коментира РОСБАЛТ посещението на Лукашенко в Москва пет дни след случая. "Номерът обаче е там, че руският президент Владимир Путин никога и никому не е предоставял сериозна помощ "гратис", се казва в статията.

Беларуският диктатор ще трябва скъпо да плати за поредния транш от руския заем и за обещаните отстъпки в цените на руския петрол и газ - "на първо място, като предаде суверенитета на страната си на Москва". Възможни са два варианта за поглъщане на Беларус от Русия, смята авторът.

Първият и най-вероятен предвижда Беларус формално да остане независима. Лукашенко може дори да запази поста си, имитирайки пълновластен господар на "Синеоката страна". Вече има и прецеденти на подобен "суверенитет" в Руската федерация - не става дума само за Чечения на Рамзан Кадиров.

Обаче най-примамливите активи на Беларус - две петролни рафинерии, световният лидер в производството на торове "Беларускалий", автопроизводителят БелАз и Минският тракторен завод ще минат в ръцете на руски капиталисти. В Беларус ще бъде създадена - и може би не една - руска военна база, а западната граница на общата "съюзна държава" ще се пази от беларуски граничари съвместно с руските им колеги.

Вторият вариант за поглъщане на Беларус от Русия ще бъде задействан, ако "бащицата" внезапно "намисли пак да хвърли къч и вземе да се прави на суверен". Тогава за начало може да му предложат някаква синекура в Москва, но той вече няма да е държавен глава. Кремъл не бърза. Той чака дълго и най-сетне дочака момента, когато край него ще преплува политическият труп на главния съюзник на Русия, заключава РОСБАЛТ.

Водещи новини

Още новини