Руските издания коментират основните теми в годишно послание на руския президент Владимир Путин към парламента. Посланието имаше ярко изразен социален характер, отбелязва "Росийская газета". Официозът публикува и стенограма от речта на Путин в московската зала "Манеж".
"Социално-икономически проблеми, развитието на регионите във федерацията - и малко на брой резки думи към Запада", обобщава "Независимая газета". "Путин реши освен това да похвали депутатите за ефективната им и най-вече задружна работа", пише вестникът.
"Президентските нареждания, произтичащи от посланието, ще бъдат подчертано социални и доста икономични. За изпълнението им няма да се наложат силни промени в приоритетите на бюджета и корекции в икономическия курс на Русия", изтъква "Комерсант". "Основен адресат на документа са федералните провинции, основната заявена цел - да се преодолеят последиците от коронавирусната епидемия. Основният враг не е посочен - за пръв път от години", добавя бизнес изданието и резюмира: Очакванията бяха повече от ефекта.
"Комсомолская правда" цитира призива на Путин "към всички граждани на Русия. Сложете си ваксина. Само така ще блокираме смъртно опасната епидемия. Друг път няма". Вестникът изброява основните тезиси в посланието и разглежда подробно предложените от Путин допълнителни държавни мерки в подкрепа на руските семейства и бременни жени в нужда.
Държавните помощи, за които говори Путин, са "много хитри" - бременните например ще ги получават само след регистрация, а трябва да бъдат и от бедни семейства, коментира за "Новая газета" икономистът Евгений Гонтмахер. Президентското предложение за развитие на инфраструктурата означава мащабни инвестиции в строежите на века"- трилиони рубли в близките години. "Доколко ще може държавата да осъществи това правилно, ефективно и без кражби?" - пита се експертът.
"Московский комсомолец" описва речта на Путин като "сърцераздирателно зрелище: държавният глава призовава антинародния по същество елит - бизнеса и висшите чиновници, да бъде народен". Според всекидневника президентът споделя народното недоволство и казва на бизнеса и на висшите чиновници: Момчета, вие тук, у нас, в Русия, печелите милиарди, а нищо не влагате в страната.
"Целият комплекс от мерки, предвидени в президентското послание - социалната подкрепа, инвестициите в инфраструктура, оздравяването на регионалните финанси и средствата за наука, изглежда ще струва на бюджета към 1,5 трилиона рубли. Тук влизат и поисканите от финансовото министерство 400 милиарда за плащания на населението, сочат изчисления на водещи руски икономисти", цитирани в "Известия".
"В посланието си Путин бе доста миролюбив и не смая света с нови военни плашила", коментира "Свободная преса". Вестникът обаче подчертава, че според текста на посланието делът на модерните въоръжения в руския ядрен арсенал ще стигне тази година 88 на сто. "Това означава, че "ядреният юмрук" на Москва е готов гарантирано да размаже челюстта на кой да е противник. Такава степен боеготовност на новите оръжия няма никой в света", заявява изданието.
Според "Взгляд" Путин е представил президентската власт като "обединителна сила, чадър, разтворен над страната в лошо време, зона на комфорта за всеки гражданин". И в посланието му изпъква "поразителният контраст" между самия Путин и "силите, призовали за протест същия ден" в подкрепа на опозиционера Алексей Навални, обявил гладна стачка в затвора. Това е "контраст между уютната, внимателна, уверена власт и нейните опасни, нервни, слабо убедителни противници", уверява "Взгляд".
"Крещящите премълчавания в речта на Путин" анализира наблюдател на агенция РОСБАЛТ. "Основното нещо в посланието са пропуските, и всички те са изпълнени с напрежение", твърди той.
"Путин не обели нито дума за някакво намерение да воюва с Украйна. Или със САЩ, което "предизвика у мнозина въздишка на облекчение", "нямаше и никакви намеци за поглъщане на Беларус" от Руската федерация. Президентът не спомена изобщо за Алексей Навални и "предстоящото обявяване на навалнистите за екстремисти" от руското правосъдие, "изобщо за каквито и да било прояви на политически живот" в Русия, включително за парламентарните избори през септември", констатира журналистът.
Путин не намери нито дума за израз на тъга за жертвите на COVID-19 в страната, не каза нищо за световните успехи на руската ваксина Спутник V, "не назова директно нито един враг" на Русия. А "прекомерно подробното изброяване на сравнително евтини благодеяния внушава мисълта", че Кремъл няма да изпълни други свои по-скъпоструващи обещания към народа, прогнозира авторът на РОСБАЛТ.