Русия ограничава износа на зърнени култури в опит да овладее цените на храните

Pixabay
share

Руският премиер Михаил Мишустин подписа днес пакет разпоредби, насочени към стабилизиране на цените на храните на вътрешния пазар, информираха Ройтерс и ТАСС, цитирани от БНР.

Мерките трябва да помогнат да се понижат и поддържат на нормално ниво цените на някои от най-търсените стоки, включително захар и слънчогледово олио. Сред тях са квоти за износ на зърно и данък върху износа на пшеница, съобщи правителството.

Мерките бяха представени вчера, след като по-рано президентът Владимир Путин отправи критики срещу високата инфлация.

Русия въвежда квоти за износа на пшеница, ръж, ечемик и царевица, ограничавайки експорта до 17,5 милиона тона за периода 15 февруари - 30 юни, обявиха властите.

Въвежда се и данък върху износа на пшеница в квотата от 25 евро за тон. Ако износът превиши квотата, данъкът ще се повиши до по-високата стойност между 50 процента от митническата цена или 100 евро на тон.

Планира се за производителите на брашно да бъдат отпуснати субсидии, които да компенсират част от загубите им, свързани с покупката на пшеница.

Лидерите от ЕС се договориха да удължат още икономическите санкции срещу Русия

На 9 декември Путин критикува поскъпването на основните хранителни стоки в Русия, отбелязвайки, че увеличението на цените не е свързано с епидемията от коронавирус, а с опити цените на вътрешния пазар да се координират със световните.

На заседание на кабинета министърът на икономическото развитие Максим Решетников съобщи, че до 20 декември търговските мрежи ще сключат споразумения с производителите за стабилизиране на цените на захарта и слънчогледовото олио.

Водещи новини

Още новини