Рекордно високите температури, измерени от началото на годината в Сибир, са предизвикани от човешката дейност и породеното от нея климатично затопляне, твърди британско проучване, цитирано от Ройтерс. Високите температури през първите шест месеца на годината предизвикаха големи горски пожари в северната част на Русия, подпалиха обикновено влажната растителност и разтопиха пермафроста.
Всички тези явления предизвикват тревога във връзка с глобалното климатично затопляне и въздействието му в Арктика, предава БТА.
Подобни високи температури биха били възможни само веднъж на 80 000 години, ако човешката дейност и парниковите газове не бяха повишили земната температура с 1 градус по Целзий, в сравнение с прединдустриалната епоха.
"Нашето проучване разкри, че климатичното затопляне е увеличило шансовете за продължителните горещини в Сибир 600 пъти, а тези данни са плашещи!", заяви Андреа Чаварела. Той е автор на проучването и уважаван учен в Британската метеорологична служба
Нова рекордно висока температура беше измерена в Арктика /38 градуса по Целзий/ в град Верхоянск на 20 юни, като в същото време средните температури в Сибир бяха с 5 градуса по-високи от обичайните в периода януари-юни.
През месец май нефтен резервоар, изграден върху замръзнала почва, се срина, предизвиквайки един от най-големите разливи в региона. Горещините предизвикаха големи горски пожари на площ от 1,15 милиона хектара в края на юни. При това природно бедствие бяха освободени в атмосферата 56 милиона тона въглероден двуокис.
Количеството се равнява на целогодишните емисии на страни като Швейцари и Норвегия, констатираха учените.