Първата ефективна присъда срещу последовател на "Свидетелите на Йехова" в Русия излезе показателно сурова. Въпреки че съвсем неотдавна президентът Владимир Путин сподели, че не разбира защо ги преследват, пише в. "Ведомости".
Съд в западния руски град Орел осъди вчера датчанина Денис Кристенсен на шест години затвор за екстремизъм, тъй като организирал дейността на забранено религиозно обединение. Това е първата толкова сурова присъда срещу последовател на организацията, ликвидирана по съдебен ред в Русия, посочва "Ведомости". Адвокатът на Кристенсен Антон Богданов заяви, че смята да обжалва присъдата, а според закона още през май ще може да се иска и условно предсрочно освобождаване за неговия довереник.
"Главната задача за нас обаче е да обжалваме с искане за пълно оправдаване. Такива присъди у нас понякога се дават за убийства без отегчаващи вината обстоятелства. А в случая човекът бе лишен от свобода заради религиозните си убеждения", добави юристът, цитиран в руския ежедневник.
"Ведомости" припомня, че организацията "Свидетели на Йехова" е забранена в Русия от април 2017 г. По данни на правозащитното сдружение "Мемориал", срещу най-малко 81 нейни членове са повдигнати обвинения, 30 от тях са под стража, а 23 - под домашен арест. През декември 2018 г. президентът Владимир Путин предложи внимателно да се разгледа ситуацията със "Свидетелите на Йехова". "Те също са християни, за какво трябва да бъдат преследвани, това също не го разбирам много", цитира всекидневникът коментар на държавния глава.
Досега никой от "Свидетелите" не е получавал ефективна присъда в Русия, отбелязва правозащитникът от сдружение "Сова" Александър Верховски. Според него "е загадка защо преследват Кристенсен по този начин" и може датчанинът "да е минал път на някого лично". Рационална причина за преследване няма. Може би някой от властите в Русия има зъб на "Свидетелите на Йехова". Мащабната кампания срещу тях започна през 2009 г. по инициатива на генералния прокурор, но той не може да движи сам тази машина, "тези дела винаги ги води Федералната служба за сигурност", добавя експертът.
"Това е показателна присъда - послание и към вярващите в Русия, и към чуждестранните мисионери", смята религиоведът Роман Лункин. Според него присъдата вероятно ще предизвика реакции в Европейския съюз, ще бъде повдигнат въпросът за преследването на вярващи в Русия и това може да стане идеологическа обосновка за нови санкции срещу Москва.